Biuletyn PW / Kultura i Tradycja / Akwarele Ewy Wasiutyńskiej i Joanny Pętkowskiej na wernisażu w Muzeum PW

Akwarele Ewy Wasiutyńskiej i Joanny Pętkowskiej na wernisażu w Muzeum PW

Od 10 października br. w Muzeum Politechniki Warszawskiej oglądać możemy niezwykle nastrojowe akwarele autorstwa Ewy Wasiutyńskiej i Joanny Pętkowskiej. Wystawa rozpoczyna się cyklem prac prezentujących budynki wydziałów PW.

Wernisaż otworzyli: prof. Wojciech Wawrzyński, Prorektor ds. Ogólnych Politechniki Warszawskiej i dr Andrzej Ulmer, Kierownik Muzeum PW. O wystawie opowiadały również autorki akwareli: Ewa Wasiutyńska i Joanna Pętkowska, które przybliżyły okoliczności ich powstania.  

Fotogaleria wernisażu Ewy Wasiutyńskiej i Joanny Pętkowskiej w Muzeum Politechniki Warszawskiej

Przybyli na wystawę goście mogli obejrzeć prace powstałe w plenerze. Parki z romantycznymi alejkami, altany, bramy i szlacheckie dwory w graficznej oprawie gałęzi drzew, zabrały nas w świat pejzaży Ewy Wasiutyńskiej. Artystyczne pamiątki z podróży po Europie, w tym z pobytu stypendialnego w Berlinie w 2014 r. zaprezentowała Joanna Pętkowska. Jej prace ukazały nam także nieznane oblicza Warszawy, widziane przez pryzmat barwnych pasteli, opisujących architekturę miasta. Artystka interpretuje w ten sposób nie tylko staromiejskie kamienice, ale również budynki poszczególnych wydziałów Politechniki Warszawskiej, w tym Gmach Główny. 

Na zdjęciu od lewej: Joanna Pętkowska, Ewa Wasiutyńska, dr Andrzej Ulmer, prof. Wojciech Wawrzyński/fot. Biuletyn PW

Wystawie towarzyszyła prezentacja albumu z akwarelami Joanny Pętkowskiej wydanego nakładem Centrum Studiów Zaawansowanych Politechniki Warszawskiej. Publikacja zawiera m.in. charakterystyczne sylwetki budynków naszej Uczelni.

Sylwetki artystek

Ewa Anna Wasiutyńska

Urodzona w Warszawie, gdzie ponownie zamieszkuje od 2012 roku. Po uzyskaniu dyplomu inżyniera architekta na Wydziale Architektury PW w 1965 roku, pracuje przez 3 lata jako asystent tego Wydziału w Katedrze profesora Lacherta. W 1968 roku rozpoczyna pracę architekta w firmach budowlanych i pracowniach architektonicznych w Belgii. Projektuje ośrodki administracyjne, mieszkaniowe, kulturalne, handlowe i sportowe w Belgii, Nigerii, Iraku i Arabii Saudyjskiej. Od 1982 roku pracuje jako architekt szef ekipy w Biurze Architektury E. VERHAEGEN w Brukseli, gdzie projektuje audytoria, budynki biurowe, domy opieki, szkoły i szpitale w Belgii i Algierii. Równolegle do zawodu architekta rysuje i maluje - od roku 2007 akwarele o tematyce kwiatów, nieba i domów Brukseli, pejzaży polskich. Bierze udział w wystawach w Gdańsku i Warszawie. W roku 2015 otrzymuje medal 100-lecia PW. Jest członkiem SARP PL i SARP FR.

Joanna Pętkowska

Doktorantka na Wydziale Architektury PW oraz na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie. Prowadzi zajęcia z Rysunku Odręcznego w Pracowni Rysunku, Malarstwa i Rzeźby WAPW. W ramach otrzymanego stypendium prowadziła przez 9 miesięcy na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie badania nad doktoratem oraz zajęcia dydaktyczne. Za dyplom magisterski otrzymała główną nagrodę w międzynarodowym Konkursie PKN ICOMOS im. Profesora Jana Zachwatowicza na najlepsze prace dyplomowe podejmujące problematykę ochrony dziedzictwa kulturowego. Zasiada w zarządzie Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich i należy do jego komitetu założycielskiego. Jest współzałożycielką Szkoły Rysunku „Lineare”. Ma duże doświadczenie w prowadzeniu warsztatów rysunkowych i akwarelowych między innymi dla Muzeum Narodowego w Krakowie. Wykonuje wizualizacje do projektów architektonicznych i urbanistycznych.

Gdzie i kiedy?

W dniach od 10 października do 8 listopada wystawę oglądać można w Gmachu Muzeum PW przy ul. Nowowiejskiej 24, w godzinach od 8:30 do 15:30, od poniedziałku do piątku.

Od 10 listopada do 10 grudnia 2016 r. akwarele będą prezentowane w krużgankach na I piętrze Gmachu Głównego PW przy Placu Politechniki 1.

Zdjęcia: Biuletyn PW

CYTAT TYGODNIA

"

 

Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów.

Albert Einstein

"

21
Maj

Juwenalia Płockie 2018

16:00 - 27 Maj 23:00

22
Maj

Dylematy twórczej strategii

15:00 - 17:00

23
Maj

VI posiedzenie Seminarium WAiNS

12:00 - 14:00

23
Maj

Technologia i analityka telekomunikacyjna

14:30 - 17:16

26
Maj

Regaty o Puchar Rektora PW

08:00 - 22:00

27
Maj

BEST Hacking League

12:00 - 28 Maj 16:00

27
Maj

120-lecie Kolonii Wawelberga

12:00 - 18:00

27
Maj

Koncert: „Raz na wozie”

18:00 - 20:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja Komunikacji Społecznej

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW