Balladyna na 10-lecie Teatru Politechniki Warszawskiej

Jubileusz Teatru Politechniki Warszawskiej zespół świętował wykonaniem nieco uwspółcześnionej wersji Balladyny. Spektakl z tej okazji wystawiono 24 listopada br. na deskach studenckiego klubu Stodoła.

Spektakl Balladyna przygotowano specjalnie na 10-lecie istnienia Teatru PW, którego jubileusz obchodzony jest w ramach 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej. Wybór sztuki Juliusza Słowackiego był nieprzypadkowy, podkreśla bowiem znaczenie języka polskiego, do którego nawiązują obchody Święta Uczelni.

Szef Teatru PW Grzegorz Sierzputowski z zespołem/fot. Biuletyn PW

Balladyna łączy doświadczenie przy dużych scenicznych projektach, takich jak Sen Nocy Letniej czy Poskromienie Złośnicy z kunsztem prezentowanym przy dramatach Napis czy Tiramisu. Twórcy postanowili wystawić spektakl na scenie Stodoły, co pozwoliło na wykorzystanie przestrzeni i pokazanie scenograficznego majstersztyku.

W przygotowaniu jubileuszowego spektaklu wziął udział cały zespół, a niektóre z ról były odgrywane przez kilku aktorów/aktorek (np. Balladyna, Goplana, Filon, Grabiec), tak aby każdy artysta mógł zaprezentować charakter przedstawianej przez siebie postaci.

Grzegorz Sierzputowski odbiera medal PW z rąk prof. Jana Szmidta, Rektora Uczelni/fot. Biuletyn PW

Podczas wieczornego spektaklu prof. Jan Szmidt, Rektor PW wręczył medal 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej szefowi Teatru PW - Grzegorzowi Sierzputowskiemu, który podziękował całemu zespołowi i osobom współpracującym za trud codziennych prób oraz nieustający zapał i energię do wystawiania kolejnych przedstawień. Już w grudniu br. Teatr PW zaprezentuje sztukę Antoine de Saint-Exupéry Mały Książę (Le Petit Prince) w gościnnych wnętrzach Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW.

Więcej informacji o sylwetce Grzegorza Sierzputowskiego dostępnych jest w materiale: Wywiad z Grzegorzem Sierzputowskim na 10-lecie Teatru PW.

Strona spektaklu wraz z pełną obsadą Balladyny TUTAJ

Teatr Politechniki Warszawskiej powstał w 2005 roku i, obok Zespołu Pieśni i Tańca, Chóru, czy też Orkiestry Rozrywkowej "The Engineers Band", jest jedną z jednostek artystycznych Uczelni. Na swoim koncie ma ponad 20 spektakli premierowych oraz liczne wznowienia. W repertuarze można znaleźć zarówno dzieła takich klasyków jak Shakespeare, Fredro czy Czechow jak i sztuki współczesnych twórców: Doroty Masłowskiej czy Geralda Sibleyrasa. Teatr posiada własne zaplecze techniczne, jak i współpracuje z profesjonalnymi twórcami kostiumów i charakteryzacji. Z realizowanymi spektaklami dociera przede wszystkim do studentów warszawskich uczelni, ale przygotowuje także spektakle dla szkół podstawowych, gimnazjów i liceów.

Zdjęcia: Biuletyn PW