Biuletyn PW / Kultura i Tradycja / Bandurzyści w murach Małej Auli Politechniki Warszawskiej

Bandurzyści w murach Małej Auli Politechniki Warszawskiej

Ostatniego dnia maja 2016 r. Mała Aula Politechniki Warszawskiej została opanowana przez dźwięki, które wraz z Zespołem Bandurzystów z Politechniki Kijowskiej wybrzmiały nutami ludowej nostalgii ukraińskich stepów.

XC Wielka Muzyka w Małej Auli była kolejną odsłoną wydarzenia wpisanego już od wielu sezonów w krajobraz muzycznych doznań Politechniki Warszawskiej. Profesor Andrzej Jakubiak - inicjator przedsięwzięcia, przywitał gości słowami, które nawiązały do wspólnych początków obu uczelni: Politechniki Warszawskiej oraz Politechniki Kijowskiej, ustanowionych w roku 1898 dekretem cara Mikołaja II. Trzecią szkołą wyższą powołaną tym samym aktem prawnym był Instytut Technologiczny w Petersburgu.

Bandurzyści* pod batutą Walentyny Rudenko wykonali ukraińskie pieśni ludowe m.in. Iwanku, Iwanku czy też niezwykle popularne również i u nas Hej, sokoły. W programie nie zabrakło akcentów z różnych stron świata (Armenii, Bułgarii, Hiszpanii, Portugalii) oraz występów charyzmatycznych, młodych solistów. Niespodzianką było wykonanie na bandurach rockowych szlagierów takich jak: It’s My Life z repertuaru grupy Bon Jovi oraz Nothing Else Matters - Metalliki.

Występ młodzieży z Politechniki Kijowskiej zakończył muzyczny sezon Wielkiej Muzyki w Małej Auli w roku akademickim 2015/2016.

Fotogaleria XC koncertu z cyklu Wielka Muzyka w Małej Auli

*Bandura - ukraiński ludowy instrument muzyczny należący do chordofonów, w którym struny szarpie się palcami lub plektronem. Protoplastą bandury była najprawdopodobniej kobza lub lutnia. Pierwsza wzmianka o ukraińskich bandurzystach pochodzi ze źródeł polskich z 1441 roku. W początku XX wieku przeżyła swój renesans, urastając do narodowego symbolu Ukrainy, atrybutu pieśniarzy wykonujących dumki. W latach stalinowskich gra na bandurze, jako symbolu nacjonalizmu ukraińskiego, została zakazana. Po odzyskaniu niepodległości gra na niej przeżywa ponowny rozkwit. (źr. Wikipedia)

Zdjęcia: Biuletyn PW

CYTAT TYGODNIA

"

 

Najlepszy mikroskop nie przyczyni się do rozwoju nauki, gdy go się trzyma w szafie

Ludwik Hirszfeld

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI