Biuletyn PW / Kultura i Tradycja / Jazz zakrólował w murach Politechniki Warszawskiej

Jazz zakrólował w murach Politechniki Warszawskiej

- Nie każdemu z nas dane jest być wirtuozem jazzowym, ale każdy z nas w jazzie może nabijać rytm i to jest w tej muzyce najcudowniejsze - można było usłyszeć podczas 113. koncertu „Wielka Muzyka w Małej Auli” pt. „Wokół Stodoły 1956-2019”, który 26 listopada 2019 r. odbył się w Politechnice Warszawskiej.

Po raz 25. koncert w ramach cyklu odbył się w Dużej Auli Politechniki Warszawskiej. - Czasami „Wielka Muzyka w Małej Auli” jest tak wielka, że po prostu nie mieści się w Małej Auli - żartował prof. Andrzej Jakubiak, pomysłodawca cyklu.

- Nazwy zespołów z programu dzisiejszego koncertu kojarzą się z korzeniami „Stodoły”, kiedy królował jazz nowoorleański. Oczywiście przechodził on potem ewolucję, był coraz bardziej dramatyczny i dziki. Kończyło się to często nocnymi jam session - mówił prof. Andrzej Jakubiak.

Jako pierwszy na scenie wystąpił zespół „The Warsaw Dixielanders”, który nawiązuje do jazzu tradycyjnego, nowoorleańskiego, ale w sowim repertuarze ma także utwory z dwudziestolecia międzywojennego. Muzykom towarzyszyła wokalistka Ewa Konarzewska.

Podczas koncertu nie zabrakło gości specjalnych. Jednym z nich był dr inż. Jerzy Bojanowski z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW, którego serce bije w rytmie jazzu - „spiritus movens” jazzu w „Stodole”, w latach 60. prezes tego klubu, a także Klubu Jazzu Tradycyjnego.

- „Stodoła” właściwe od samego początku żyła jazzem, nie tylko działalnością artystyczną z dziedziny np. kabaretu, fotografii czy filmu. Już wtedy była to jednak nie tylko muzyka nowoorleańska, ale także swingowa i do tej kategorii również dzisiaj zaliczamy jazz tradycyjny, czego będziemy świadkami, kiedy wystąpią następne zespoły - mówił dr inż. Jerzy Bojanowski. - Te następne zespoły, właściwie wszystkie trzy, to laureaci konkursu, który ogłosiliśmy kiedyś w „Stodole” - „Złota Tarka”. Stworzyliśmy jednocześnie sekcję jazzową „Stodoły” - Klub Jazzu Tradycyjnego. Właściwie ta sekcja nigdy nie została rozwiązana i trwa do dzisiaj - dodał.

Jako drugi wystąpił zespół jazzu tradycyjnego „Asocjacja Hagaw”, który w tym roku świętuje jubileusz 55-lecia.

Kolejnym gościem koncertu był Krzysztof Wilski, jazzman, przewodniczący rady programowej Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, w której nieoficjalnie reprezentuje jazz tradycyjny. Na scenie następnie zaprezentował się zespół „Old Timers”, który otrzymał tytuł championa „Złotej Tarki”, zdobywając nagrodę trzykrotnie.

Andrzej Śmigielski, kabareciarz i legendarny konferansjer „Stodoły”, przypomniał naturę jazzu. - Jazz tradycyjny jest muzyką radosną, rozrywkową. To przede wszystkim muzyka i taneczna, i taka, która mimo znakomitych wykonań, jest dostępna dla każdego człowieka, bardzo bezpośrednia - podkreślił.

Jazzowy wieczór w Politechnice Warszawskiej zwieńczył występ Agnieszki Wilczyńskiej, która za płytę „Tutaj mieszkam” otrzymała Fryderyka w kategorii „fonograficzny debiut roku” w 2016 r., oraz „Andrzej Jagodziński Trio”, czyli grupy czołowych muzyków polskiego jazzu. Przygotowali muzykę Henryka Warsa i Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, wśród której wybrzmiały znane motywy filmowe.

Koncert był częścią obchodów Święta Politechniki Warszawskiej.

Fotogaleria koncertu

Zdjęcia: Biuletyn PW

CYTAT TYGODNIA

"

 

Początek jest najważniejszą częścią pracy

Platon

"

31
Lip

Obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego

16:30 - 1 Sie 18:00

3
Wrz

Warsaw Spacetime Conference

00:00 - 4 Wrz 00:00

16
Paź

Nadzwyczajny Zjazd Fizyków Polskich

00:00 - 18 Paź 00:00

20
Paź

Inżynieria Ruchu Lotniczego 2020

10:00 - 21 Paź 13:00

23
Paź

Forum Inżynierów Przyszłości

00:00 - 25 Paź 00:00

29
Paź

Targi CSR

09:00 - 17:00

17
Lis

Konferencja naukowa DEMIST’20

09:30 - 16:00

2
Lip

Forum Budowlane 2021

00:00 - 3 Lip 00:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW

Logo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego