Biuletyn PW / Kultura i Tradycja / „Korporantów wojenne drogi” w Muzeum PW

„Korporantów wojenne drogi” w Muzeum PW

W ramach obchodów Święta Politechniki Warszawskiej w Muzeum PW prezentowana będzie wystawa „Korporantów wojenne drogi” ukazująca wojenne losy członków elitarnych organizacji studenckich, za które uważane są korporacje akademickie. Wernisaż wystawy odbędzie się 14 listopada 2019 r.

Wystawa w sali ekspozycyjnej Muzeum PW (Gmach Główny Politechniki Warszawskiej, Pl. Politechniki 1) jest zwieńczeniem wieloletniej pracy osób pragnących przedstawić historię korporacji, a przede wszystkim upamiętnić i przybliżyć udział polskich działaczy akademickich w walce o niepodległość na przestrzeni XIX i XX wieku. Ekspozycja pokazuje, w jakim duchu wychowano polską przedwojenną inteligencję, jak skomplikowane były jej losy, przed jak trudnymi wyborami stawiała ją historia. Wystawa jest próbą odpowiedzi na pytanie, dlaczego Korporanci, pomimo wszelkich przeciwności losu, byli gotowi zapłacić życiem za próby urzeczywistnienia marzeń o wolnej Polsce.

Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów Stowarzyszenia Filistrów Polskich Korporacji Akademickich oraz osób prywatnych. Są to m.in. pamiątki, odznaczenia, dokumenty, fotografie, rapiery, dewizki korporacyjne, dekle korporacyjne itp.

Wernisaż wystawy odbędzie się 14 listopada 2019 r. o godz. 13.30. Wystawa prezentowana będzie do 29 lutego 2020 r.

Komisarz wystawy: dr Andrzej Ulmer. Organizatorzy wystawy: Politechnika Warszawska, Muzeum Politechniki Warszawskiej, Aleksander Rostocki.

Źródło: Muzeum PW

Ważniejsze od robienia wszystkiego tak jak trzeba,
jest robienie tego co trzeba

Peter Drucker