„Ł” jak Łączka. Technika i medycyna w służbie pamięci narodowej - konferencja w Politechnice Warszawskiej

W dniu 1 czerwca 2015 r. Studenckie Koło Naukowe Varsaviana skupione przy Wydziale Administracji i Nauk Społecznych PW zorganizowało konferencję, której celem było przybliżenie tematyki związanej z Kwaterą na Łączce.

Spotkanie odbyło się w ramach 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej i zgromadziło osoby, którym bliska jest historyczna prawda. Zdarzenia rzeczywiste w nieoczywistej przeszłości wciąż bowiem czekają na swój finał w odsłonie ich pełnego wyjaśnienia. I choć pewna systemowa rewolucja już się dokonała, a jej 25-lecie obchodziliśmy w ubiegłym roku, nadal gromadzone są fakty, które pozwolą oddać należną cześć tym, którzy walczyli o naszą wolność i niepodległość.

Na zdjęciu u góry z prawej strony: prof. Bogusław Kopka; na dolej od lewej: prof. Anna Gołębiowska

Czerwcowa konferencja w Politechnice Warszawskiej pod znamiennym tytułem „Ł” jak Łączka. Technika i medycyna w służbie pamięci narodowej skupiła się na aspektach przeszłości z punktu widzenia świadomej teraźniejszości w kontekście naukowego podejścia do tematu odkrywania tajemnic okresu stalinowskiego terroru. Spotkanie poprowadził prof. Bogusław Kopka z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych PW, podczas gdy w tematykę wykładów wprowadziła przybyłych prof. Anna Gołębiowska, Prodziekan ds. Nauki WAiNS PW.

Poniżej przybliżamy tytuły prezentacji oraz nazwiska prelegentów uczestniczących w spotkaniu:

  • Znaczenie oględzin antropologicznych szczątków w identyfikacji ofiar komunizmu; Rola medyka sądowego w badaniach ekshumacyjnych szczątków ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956 – dr Łukasz Szeleszkowski;
  • „Łączka” - historia, współczesność, przyszłość – dr hab. Krzysztof Szwagrzyk;
  • „Cum tacent, clamant” - „Milcząc, wołają”. Fotografie z Powązkowskiej „Łączki” – Piotr Życieński;
  • Rola kadry akademickiej w ochronie dziedzictwa naukowo- technicznego Politechniki Warszawskiej – dr Marek Jakubiak;
  • Zabytki techniki na Politechnice Warszawskiej – dr Zbigniew Tucholski.

Wykładom towarzyszyła ożywiona dyskusja. Obrady zakończyło wystąpienie Mateusza Goździkowskiego, Przewodniczącego Zarządu SKN Varsaviana.

Kwatera Ł, Kwatera na Łączce – miejsce pochówku pomordowanych przez organy bezpieczeństwa publicznego w latach 1945-1956, często w więzieniu mokotowskim. Ocenia się, że na Łączce znalazło swój pochówek do 300 osób. Lokalizacja: przy murze cmentarnym Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie (źródło: Wikipedia).

Więcej w materiale Polskiego Radia TUTAJ