Biuletyn PW / Kultura i Tradycja / „Lekcja polskiego” w Małej Auli Politechniki Warszawskiej

„Lekcja polskiego” w Małej Auli Politechniki Warszawskiej

Dziewięćdziesiąta druga Wielka Muzyka w Małej Auli 25 października 2016 r. pokazała nieco inne oblicze. W spektaklu pt. „Lekcja polskiego” usłyszeliśmy tym razem maksimum słów, minimum muzyki. Ale za to jakiej!

Po raz pierwszy w historii Wielkiej Muzyki w Małej Auli mieliśmy okazję obejrzeć spektakl teatralny. Sztuka Anny Bojarskiej „Lekcja polskiego” ukazała nam ostatnie lata życia Tadeusza Kościuszki, spędzone w szwajcarskiej Solurze. Historia opowiada o miłości naszego narodowego bohatera do młodej dziewczyny zafascynowanej językiem polskim.

„Lekcja polskiego” w Małej Auli PW. Od lewej: Zdzisław Wardejn (Tadeusz Kościuszko), Natalia Matuszek (Emilia Zeltner), Stefan Szmidt (Generał Paszkowski)/fot. Biuletyn PW

W roli Tadeusza Kościuszki zobaczyliśmy Zdzisława Wardejna - również reżysera spektaklu. Pretekstem do wystawienia tej sztuki w bieżącym roku była m.in. 270. rocznica urodzin Tadeusza Kościuszki (ur. 4 lutego 1746 r.). W 2017 roku minie natomiast 200 lat od jego śmierci (zm. 15 października 1817 r.).

Fotogaleria „Lekcji polskiego” w Małej Auli Politechniki Warszawskiej

Jednym z mniej znanych faktów o Kościuszce jest niewątpliwie ten, że generał  komponował również utwory muzyczne. Nuty z klawesynu, które towarzyszyły nam przez cały czas trwania spektaklu skomponował właśnie Tadeusz Kościuszko. Zostały one odnalezione w petersburskich archiwach, wykonane i nagrane przez Władysława Kłosiewicza oraz Kwartet Prima Vista.

W spektaklu obok Zdzisława Wardejna wystąpili: Natalia Matuszek (Emilia Zeltner), Alicja Jachiewicz (Księżna Lubomirska), Stefan Szmidt (Generał Paszkowski) i Andrzej Kobielski (Weteran).

Wystawienie „Lekcji polskiego” w Politechnice Warszawskiej zawdzięczamy Fundacji Kresy 2000, która prowadzi Scenę Domu Służebnego Polskiej Sztuce, krzewiąc tym samym narodowe wartości w kraju i za granicą.

Źródło: Biuletyn PW

CYTAT TYGODNIA

"

 

Na tym świecie nie ma nic równie trudnego do zdobycia i równie łatwego do stracenia jak zaufanie

Haruki Murakami

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW

Logo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego