Biuletyn PW / Kultura i Tradycja / Ostatni akord. Pożegnanie Jana Ekiera

Ostatni akord. Pożegnanie Jana Ekiera

25 sierpnia 2014 r. na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie pożegnano prof. Jana Ekiera. Ten wybitny pianista, kompozytor i pedagog zmarł w 70. rocznicę powstańczego koncertu, który wykonał w murach Politechniki Warszawskiej.

Dokładnie 15 sierpnia 1944 r. prof. Jan Ekier wystąpił w Auli Politechniki Warszawskiej. Recital z utworami Fryderyka Chopina zagrał ku pokrzepieniu powstańczych serc. Z relacji profesora, który do końca życia pozostawał w bliskim kontakcie z naszą Uczelnią, wiemy, że podczas wspomnianego koncertu do Auli wpadł artyleryjski pocisk. Niecałe 70 lat później profesor Ekier otrzymał od Rektora Politechniki Warszawskiej list, w którym Jego Magnificencja nawiązał do minionych wydarzeń i zaprosił znakomitego pianistę na koncert poświęcony pamięci Powstania Warszawskiego. Historia jednak zatoczyła koło i to, co miało być żywym wspomnieniem, stało się wieczną pamiątką.

- W tym roku świętujemy tę okrągłą rocznicę i żegnamy prof. Jana Ekiera pamiętając, że jego życie zostawia w nas wszystkich trwały ślad. Ślad człowieka, którego pasja dla muzyki zaraziła tysiące, dziesiątki, setki tysięcy ludzi na całym świecie. Tymi właśnie słowami żegnała profesora Minister Kultury Małgorzata Omilanowska. I dodała - Serce oddał Chopinowi. Wystawił mu pomnik ważniejszy niż te wszystkie odlane ze spiżu.

W ostatniej drodze na warszawskich Powązkach profesorowi towarzyszyły pokolenia jego wychowanków a także liczne grono przyjaciół oraz najbliżsi. Podczas uroczystości wybrzmiała „Szturmówka” – pieśń autorstwa Ekiera z czasów II wojny światowej, którą napisał dla polskiego podziemia.

Profesor Jan Ekier 29 sierpnia skończyłby 101 lat (ur. 1913). Umiłowanie muzyki wyniósł z domu rodzinnego, gdzie już w wieku kilkunastu lat zaczął dawać pierwsze koncerty. Podczas Powstania Warszawskiego zagrał ich ponad 30. Wykonywał głównie dzieła Chopina, ale także utwory Bacha, Szymanowskiego i Prokofjewa. Po wojnie poświęcił się kształceniu pianistów. W roku 1953 uzyskał tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych. Od 1959 roku pełnił funkcję redaktora naczelnego Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina, którego celem stała się publikacja wszystkich kompozycji Chopina w ich oryginalnym kształcie. Za swoją pracę otrzymał m.in. Nagrodę Chopinowską (1998) i nagrodę specjalną Ministra Kultury (2004). 36 tomów Wydania Narodowego z kompletem dzieł Chopina ukazało się ostatecznie w 2010 r. w związku z 200. rocznicą urodzin kompozytora. Tego samego roku, 21 października Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył go Orderem Orła Białego.

Zdjęcie: Prezydent.pl

CYTAT TYGODNIA

"

 

Najlepszy mikroskop nie przyczyni się do rozwoju nauki, gdy go się trzyma w szafie

Ludwik Hirszfeld

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI