Biuletyn PW / Kultura i Tradycja / Pożegnaliśmy Wacława Zalewskiego - wizjonera budowli przyszłości

Pożegnaliśmy Wacława Zalewskiego - wizjonera budowli przyszłości

29 grudnia 2016 r. zmarł w Bostonie Wacław Zalewski, doktor honoris causa Politechniki Warszawskiej, inżynier budowlany i konstruktor takich budynków jak katowicki „Spodek”, czy nieistniejący już warszawski „Supersam”.

Wacław Zalewski 25 sierpnia 2017 r. skończyłby sto lat. W czasie swojego długiego życia dał się poznać jako niezwykły wizjoner, którego projekty przekraczały miarę czasów.

Makieta "Supersamu" konstrukcji Wacława Zalewskiego prezentowana na wystawie w Gmachu Głównym PW/fot. BPI PW

W 1998 r. Politechnika Warszawska uhonorowała go tytułem doktora honoris causa. W roku 2015 Wacław Zalewski - jako absolwent naszej uczelni, a zarazem emerytowany profesor Massachusets Instititute of Technology (MIT) w Bostonie został laureatem Złotej Księgi Politechniki Warszawskiej. Pamiątkową statuetkę przekazano 23 czerwca 2015 r. podczas otwarcia wystawy „Konstrukcje Wacława Zalewskiego” zorganizowanej w jubileuszowym roku obchodów 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej.

Więcej o Wacławie Zalewskim i jego wystawie pisaliśmy w artykule:
Wystawa „Konstrukcje Wacława Zalewskiego”

Zdjęcia: BPI PW

Bo nie jest światło, by pod korcem stało.

Cyprian Kamil Norwid, Promethidion

Sekcja Komunikacji Społecznej