Biuletyn PW / Kultura i Tradycja / Premiera filmu „Nieletni inżynierowie”

Premiera filmu „Nieletni inżynierowie”

5 września 2020 r. w Warszawie odbyła się uroczysta premiera filmu „Nieletni inżynierowie” - o uczniach z Lęborka i ich nauczycielu, zainspirowanych do działania przez studentów Politechniki Warszawskiej pracujących nad satelitą PW-Sat2.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Politechniki Warszawskiej, w tym: dr hab. inż. Robert Zalewski, prof. uczelni - Prorektor ds. Studenckich, dr hab. inż. Artur Rusowicz, prof. uczelni - Prodziekan ds. Ogólnych Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa i dr hab. inż. Jan Kindracki, prof. uczelni z Wydziału MEiL, opiekun Studenckiego Koła Astronautycznego i inspirator wielu „kosmicznych” projektów.

W premierze uczestniczyli także Grzegorz Daszykowski z zespołu PW-Sat2 oraz reprezentanci zespołu PW-Sat3 i Studenckiego Koła Astronautycznego.

Bohaterami produkcji są uczniowie gimnazjum z Lęborka, którzy spotykają na swojej drodze niezwykłego nauczyciela fizyki. Ignacy Rejmak wygląda jak lider rockowego zespołu, a do tego zabrania przynosić podręczniki na lekcje, nie chce stawiać piątek za poprawne rozwiązanie zadania i jest przeciwnikiem uczenia się wzorów na pamięć, dużo żartuje: i z siebie, i ze swoich podopiecznych.

W pewnym momencie nawiązuje kontakt ze studentami Politechniki Warszawskiej, którzy budują satelitę PW-Sat2. W swoim projekcie zamierzają oni przede wszystkim przetestować innowacyjny żagiel deorbitacyjny, który znacząco skróci czas przebywania satelity na orbicie, ograniczając tym samym zaśmiecenie przestrzeni kosmicznej.

Gimnazjaliści zaczynają słuchać opowieści o budowanym satelicie, obserwują, jak wygląda praca przy projekcie, zapoznają się z dokumentacją techniczną, próbują stworzyć własny model żagla i przeprowadzić własne testy.

PW-Sat2 staje się dla uczniów inspiracją do nauki fizyki, zainteresowania kosmosem, odkrywania inżynierskiej smykałki i po prostu - spełniania marzeń.

W „Nieletnich inżynierach” można zobaczyć m.in. sceny pokazujące spotkania i rozmowy Grzegorza Daszykowskiego (z zespołu PW-Sat2) z Ignacym Rejmakiem i jego uczniami oraz studentów Politechniki Warszawskiej pracujących nad satelitą w cleanroomie w CEZAMACIE.

- PW-Sat2 miał być projektem edukacyjnym dla studentów - mówi Dominik Roszkowski, wicekoordynator budowy satelity. - Cieszymy się, że udało się to przenieść także na uczniów.

Fotogaleria z premiery dostępna jest TUTAJ>>

Źródło: BPiI PW

CYTAT TYGODNIA

"

 

Na tym świecie nie ma nic równie trudnego do zdobycia i równie łatwego do stracenia jak zaufanie

Haruki Murakami

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW

Logo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego