Biuletyn PW / Kultura i Tradycja / Rozmowy przy Krakowskim Przedmieściu

Rozmowy przy Krakowskim Przedmieściu

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich zaprasza w roku 2014 do Domu Literatury na cykl dziesięciu Rozmów przy Krakowskim Przedmieściu. Publiczne dysputy przeprowadzane będą z zaproszonymi gośćmi – wybitnymi osobistościami współczesnego życia duchowego, artystycznego i społecznego.

Tematyka spotkań – zawsze w liczbie „radykalnie pojedynczej” – dotyczyć będzie twórczości i życia, pasji i poglądów gości wieczorów na tle ich dzieł oraz dokonań, współczesności, pamięci przeszłości i marzeń o przyszłości. O randze i klimacie rozmów przy stole, prowadzonych przez Sergiusza Sternę-Wachowiaka, autora i gospodarza Rozmów, prezesa Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, świadczy niezwykły rozgłos dzieł oraz niepowtarzalna osobowość jego gości. Będą oni opowiadali o sobie, o swojej twórczości i życiu, ale też postarają się myśleć odpowiedzią na najważniejsze pytania i dylematy naszej współczesności.

W roku 2013 gośćmi Rozmów przy Krakowskim Przedmieściu byli Wacław Oszajca SJ, Janusz Tazbir, Krzysztof Krauze, Henryk Waniek i Joanna Bator. Podczas tegorocznych spotkań będzie można posłuchać dialogów, a nawet włączyć się w nie z własnymi pytaniami, dzieląc się jednocześnie refleksjami z wybitnymi poetami, reżyserami filmowymi, pisarzami, filozofami, artystami malarzami, teologami czy aktorami.

Inauguracja tegorocznego cyklu Rozmów przy Krakowskim Przedmieściu odbyła się 22 maja spotkaniem z Michałem Jagiełłą. 5 czerwca gościem Rozmów był Wiesław Myśliwski, a 26 czerwca będzie Piotr Matywiecki. Jesień zaszczyci nas obecnością Paweł Huelle i Olgi Tokarczuk. Kolejne zaproszenia otrzymają między innymi Tomas Venclova, Ryszard Horowitz, Agnieszka Holland, Norman Davies, ks. prof. Michał Heller, Andrzej Seweryn i Jacek Bocheński.
 
Sergiusz Sterna-Wachowiak w latach 1991-2008 przeprowadził w Teatrze Nowym w Poznaniu kilkadziesiąt głośnych debat z laureatami literackiej Nagrody Nobla, Czesławem Miłoszem, Günterem Grassem i Mario Vargasem Llosą, a także między innymi z Agnieszką Osiecką, Hanną Krall, Władysławem Bartoszewskim, Markiem Edelmanem, Janem Nowakiem Jeziorańskim, ks. Józefem Tischnerem, Jerzym Ficowskim, Jackiem Kuroniem, Julią Hartwig, Michaelem Schudrichem czy Ryszardem Krynickim.

Rozmowy przy Krakowskim Przedmieściu mają formułę otwartą, a wstęp na nie jest bezpłatny.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gdzie i kiedy?
Dom Literatury, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89,
26 czerwca, godz. 18.00

Zaproszenie.pdf 132,55 kB

Źródło: Zarząd Główny Stowarzyszenia Pisarzy Polskich

CYTAT TYGODNIA

"

 

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…

 

 

Adam Mickiewicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW