Biuletyn PW / Kultura i Tradycja / Sukcesy Zespołu Pieśni i Tańca PW

Sukcesy Zespołu Pieśni i Tańca PW

Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej otrzymał wiele nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach. Puchary i wyróżnienia to nie jedyne sukcesu zespołu. Stale powiększające się grono osób zainteresowanych polskim folklorem oraz dziedzictwem narodowym, to niezaprzeczalny powód do dumy.

Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej powstał w 1951 roku. Przez ponad pół wieku śpiewający i tańczący studenci zaprezentowali swe umiejętności przed milionem widzów niemal z całego świata. Każdy koncert jest odmienny, dostosowany do czasów, zwyczajów, tradycji, potrzeb wynikających z artystycznej inspiracji. W aktualnym repertuarze obok tańców narodowych i kompozycji z różnych regionów Polski, zespół przedstawia widowiska opisujące życie przedwojennego Lwowa i dawnej Warszawy, spektakle oparte o polskie zwyczaje ludowe oraz przedstawienia z wykorzystaniem kolęd i pieśni patriotycznych. Sięgnął również po repertuar taneczny Hucułów.

Podczas XXI Łódzkiego Festiwalu Chóralnego Cantio Lodziensis w Łodzi, 17 listopada br. Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej zajął II miejsce. Kilka dni później, 24 listopada br. otrzymał srebrny dyplom podczas III Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego Cantantes Lublinensis w Lublinie. W konkursach chóralnych brała udział grupa wokalna, ze wsparciem osób z grupy tanecznej, natomiast za przygotowanie wokalne odpowiadała Katarzyna Zemler. Tego samego dnia III miejsce zajęła para turniejowa reprezentująca zespół podczas V Ogólnopolskiego Turnieju Tańców Polskich „Śląski Diament 2018” w Katowicach. Zwycięska para - Ada i Kamil - poza godzinami prób ćwiczyli układ, żeby jak najlepiej zaprezentować zespół podczas turnieju.

W dniu 2 grudnia br. ZPiT PW zajął II miejsce podczas 37. Spotkania Cymbalistów w kategorii zespołów, które w swoim składzie mają cymbały.

Kapela ZPiT PW występuje w kategorii kapel stylizowanych. Muzycy zespołu podjęli próbę samodzielnego opracowania melodii rzeszowskich zgodnie z zasadami tradycyjnego muzykowania - ze słuchu oraz bez pomocy nut. Tym razem ich inicjatywa również zakończyła się sukcesem.

Źródło i zdjęcia:  ZPiT PW

Prawdziwy przyjaciel to nie ten,
który odwala za ciebie całą robotę, lecz ten który uświadomi ci, że wszystko masz zrobić sam

Edward Stachura