Biuletyn PW / Kultura i Tradycja / Trzy spojrzenia - wystawa malarstwa i fotografii w Muzeum PW

Trzy spojrzenia - wystawa malarstwa i fotografii w Muzeum PW

Z okazji Święta naszej Uczelni Muzeum Politechniki Warszawskiej zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy malarstwa i fotografii „Trzy spojrzenia", gdzie harmonia kolorów, organizacja kształtów i kontemplacja światła zabierają nas w niezwykły świat plastycznych wartości.

Zawód architekta jaki posiadają autorki prezentowanych prac zawsze charakteryzował się zdolnością widzenia i odczuwania form, wyobraźnią przestrzenną, poczuciem kompozycji i wrażliwością kolorystyczną. Obecnie, gdy komputer tak łatwo zastępuje rękę, potrzeba malowania i rysowania staje się coraz bardziej zrozumiała. Dlatego też tym chętniej prezentujemy sylwetki artystek, których prace zostaną zaprezentowane podczas wystawy w Muzeum Politechniki Warszawskiej.

Fotorelacja z otwarcia wystawy „Trzy spojrzenia"

EWA WASIUTYŃSKA dyplom mgr. inż. architekta otrzymała w 1965 r. w Politechnice Warszawskiej, gdzie pracowała przez 3 lata jako asystent na Wydziale Architektury. W 1968 r. rozpoczęła pracę architekta w firmach budowlanych i pracowniach architektonicznych w Belgii, projektując ośrodki administracyjne, mieszkaniowe, kulturalne, handlowe i sportowe w Belgii, Nigerii, Iraku i Arabii Saudyjskiej. Od 1982 r. pracuje jako architekt, szef ekipy w Biurze  Architektury E.Verhaegen'a w Brukseli, gdzie projektuje biura, domy opieki, szkoły i szpitale. Autorka wystawia serie akwarel, które w sposób subtelny i pełen poezji oddają atmosferę każdego tematu. Wyczuwamy w jej pracach troskę o detal, harmonię kolorów, wydobycie światła. Niebo jest osnową prezentowanych obrazów, dominuje w serii dachów panoramy brukselskiej i nadaje specyficzny charakter pejzażom polskim.

ANNA LECHEVALIER dyplom mgr. inż. architekta uzyskała w 1962 r. w Politechnice Warszawskiej. Przez kilka lat pracowała jako asystent w Katedrze Architektury i Planowania Wsi. W 1971 r. wyjechała do Francji, gdzie pracowała w pracowniach urbanistycznych w Hawrze i Angers. W 1982 r. podjęła studia „Prawo w urbanistyce” na Uniwersytecie w Rouen i rozpoczęła pracę architekta miejskiego w Mont-Saint-Aignan. Na swoim koncie ma liczne projekty zagospodarowania dzielnic miasta i obszarów peryferyjnych aglomeracji Rouen. Malarstwo Anny Lechevalier znajduje się między obrazowym przedstawieniem form i abstrakcją. Pozorny brak podmiotu, ekspresji zastępuje organizacja kształtów i zestaw kolorów. Wyobraźnia autorki łączy odległe wspomnienia szczególnego miejsca z natychmiastowym odczuciem jego plastycznych wartości, następuje synteza kształtów, barw i stanów emocjonalnych.

WANDA LECHEVALIER dyplom architekta DPLG otrzymała w 1998 r. w École Nationale Supérieure d'Architecture w Rouen. Doświadczenie zawodowe zdobywała w pracowniach architektonicznych w Rouen, Poitiers i Lionie. W 2003 r. nadzorowała realizację centrum handlowego „Manufaktura” w Łodzi. Od 8 lat pracuje w Warszawie w międzynarodowych firmach architektonicznych. Od lat uprawia fotografię i interesuje się grafiką. Obraz fotograficzny Wandy Lechevalier wyrażony jest w sposób wyrafinowany i rygorystyczny. W każdej kompozycji daje się odczuć emocje autorki kontemplującej światło i formy. Fotografie zawierają ciszę, bezruch kamieni i piachu, spokój zieleni, prostotę architektury.

Wernisaż odbędzie się 14 listopada 2014 r. o godz. 10:00 w Gmachu Muzeum Politechniki Warszawskiej.

Wystawa będzie czynna od 14 października 2014 r. do 31 stycznia 2015 r.

Źródło: Muzeum PW

Na szczęście słońce rozlewając światło nie pyta ludzi,
czy sobie go życzą, bo rozdzieliliby się na stronnictwa,
a niektóre z nich żądałyby,