Biuletyn PW / Kultura i Tradycja / „W” czy „na” Politechnice?

„W” czy „na” Politechnice?

Pracuję, studiuję „w” czy „na” Politechnice Warszawskiej? Jestem profesorem „w”, a może jednak „na politechnice”? Którą z form najczęściej słyszymy na naszych uczelnianych korytarzach? Która jest poprawna?

Pracując, studiując „w”, a może „na Politechnice Warszawskiej” posługujemy się mniej lub bardziej oficjalnym językiem. Komunikujemy się werbalnie bądź pisemnie z naszymi współpracownikami, kolegami, przełożonymi, władzami. W  zależności od kontekstu i sytuacji przywiązujemy większą lub mniejszą wagę do językowej poprawności. Czasami posługujemy się zwrotem „na politechnice”, innym razem powiemy „w politechnice”. Od czego zależy nasz wybór? Która z form jest poprawna? Która jest bardziej popularna?

Rada Języka Polskiego PAN proponuje dosyć jasną i prostą regułę: - Tradycyjnym wyrażeniem jest „na politechnice”, jeśli chodzi o instytucję, i „w politechnice”, jeśli chodzi o miejsce (budynek lub zespół budynków). Powiemy więc „studiować na politechnice”, „pracować, wykładać na politechnice” i „umówić się w politechnice”. Określenia „studiować w politechnice”, „pracować, wykładać w politechnice” są spotykane, ale nieco rażą, jako urzędowe i niezgodne z tradycją.

Drążąc temat okazuje się, że rozróżnienie „w” czy „na” nie jest jednak tak oczywiste. Nawyki słowne Polaków mają duży wpływ na kształtowanie zasad poprawności językowej.  Prof. Jerzy Bralczyk rekomenduje: - (…) w tradycji językowej mówi się raczej o studiowaniu i pracowaniu „na” niż „w uniwersytecie”, o dostaniu się „na uniwersytet”, nie „do uniwersytetu”. Podobnie jest z innymi nazwami uczelni, np. „z politechniką”. Jednakże nie jest błędem, zwłaszcza w tekstach oficjalnych, używanie konstrukcji przyimkowej „w uniwersytecie”. Ta forma, używana dość często trzydzieści – dwadzieścia lat temu, dziś zdaje się mieć coraz mniejsze powodzenie. Ja pracuję na uniwersytecie, na którym zresztą przed laty studiowałem.

Na oficjalny charakter zwrotu „w politechnice” zwraca uwagę prof. Mirosław Bańko: - (...) przyimek „w” brzmi jednak bardziej oficjalnie. Dlatego można studiować „na uniwerku” i „na polibudzie”, można też studiować „na uniwersytecie” i „na politechnice”, ale rektorem się jest raczej „w Uniwersytecie Warszawskim” i „w Akademii Sztuk Pięknych”.

Podsumowując, mówimy „w Politechnice Warszawskiej”, kiedy chcemy podkreślić oficjalność naszego komunikatu bądź mamy na myśli politechnikę jako budynek. Wyrażenie „na Politechnice Warszawskiej” nie jest błędne, co więcej jest mocno zakotwiczone w polskiej tradycji językowej. 

Źródło: rjp.pan.pl; sjp.pwn.pl    

CYTAT TYGODNIA

"

 

Twoje życie będzie takie, jakim uczynią je Twoje myśli.

Marek Aureliusz

"

22
Cze

Walka o wolność i tożsamość narodową - wystawa

12:00 - 15:00

22
Cze

Friday@Five o bezpieczeństwie w biznesie

17:00 - 19:00

25
Cze

Systemy Logistyczne Teoria i Praktyka

09:00 - 27 Cze 12:30

24
Sie

Konferencja Pokazać - Przekazać

08:00 - 25 Sie 20:00

19
Wrz

Students' Science Conference

08:00 - 22 Wrz 20:00

7
Lis

V Forum Budowlane

08:00 - 8 Lis 20:00

22
Lis

Aqua - problemy inżynierii środowiska

08:00 - 20:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja Komunikacji Społecznej

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW