Biuletyn PW / Kultura i Tradycja / Wernisaż wystawy „Legia Akademicka i odzyskanie niepodległości”

Wernisaż wystawy „Legia Akademicka i odzyskanie niepodległości”

Z okazji setnej rocznicy powstania Legii Akademickiej w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbył się wernisaż. Wydarzenie miało związek z obchodzonym dnia 15 listopada Dniem Politechniki Warszawskiej, który przypadł w rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dokładnie 6 listopada 1918 r. podczas wiecu studentów warszawskich uczelni w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej podjęto decyzję o utworzeniu Legii. Młodzież akademicka zdecydowała, że dla osiągnięcia i utrzymania niepodległości konieczne jest utworzenie regularnego wojska. Za słowami poszły i czyny. Studenci przerwali studia i wstąpili do wojska. Tymczasem senaty warszawskich szkół akademickich podjęły uchwałę, w konsekwencji której wykłady i zajęcia zostały zawieszone. Odezwy Akademickiego Komitetu Wykonawczego pojawiające się na murach warszawskich uczelni, wzywały młodzież do zapisywania się w szeregi Legionu Akademickiego. Dnia 11 listopada 1918 r. została utworzona Legia Akademicka, a 3 grudnia przekształcono ją w 36 Pułk Piechoty.

Fotogaleria wernisażu „Legia Akademicka i odzyskanie niepodległości”

Studenci walczący w szeregach 36 Pułku wzięli udział m.in. w obronie Lwowa, toczyli walki o Kulików i Hamulec. Walczyli na terenie Małopolski Wschodniej, wzięli udział w Bitwie Warszawskiej w 1920 r., walczyli w rejonie Tarnopola, Szepietówki i pod Zasławiem. W latach 1921-1939 Pułk kwaterował w Warszawie. Po kapitulacji Warszawy w 1939 r. część kadry oficerskiej, podoficerskiej i żołnierzy podjęła walkę z wrogiem w szeregach Służby Zwycięstwu Polski - Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej.

W związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości, podczas uroczystości odbywających się na Politechnice można było obejrzeć wernisaż, jak i wziąć udział w okolicznościowych wykładach, w tym m.in. prof. Andrzeja Jakubiaka pt. „Politechnika Warszawska w służbie niepodległej Rzeczpospolitej” oraz „Legia Akademicka w walce odrodzenie Ojczyzny”, który wygłosił dr Adam Buława, Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego.

Wernisaż odbył się 14 listopada 2018 r. w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej. Wystawę można oglądać do 31 stycznia 2019 r.

Powiązany materiał:
Święto Politechniki Warszawskiej 2018

CYTAT TYGODNIA

"

 

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…

 

 

Adam Mickiewicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW