Biuletyn PW / Kultura i Tradycja / Wystawa Biblioteki Głównej PW w ramach IX Warszawskiego Pikniku Archiwalnego

Wystawa Biblioteki Głównej PW w ramach IX Warszawskiego Pikniku Archiwalnego

W dniach 9-10 czerwca br. w Pałacu Belwederskim oraz Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie odbył się IX Warszawski Piknik Archiwalny. W ramach wydarzenia Biblioteka Główna PW wspólnie z UTW PW oraz Fundacją Fotografia dla Przyszłości zaprezentowały wystawę pt. „Architektura Polski w zieleni".

Wydarzenie zorganizowano z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów. Tematem przewodnim tegorocznego pikniku były „Archiwa w ogrodzie”. Gości zgromadzonych przed budynkiem Galerii Fangorówki powitali: dr hab. Hanna Krajewska, Dyrektora PAN Archiwum w Warszawie, Paweł Kojs, Dyrektor PAN Ogrodu Botanicznego - CZRB w Powsinie oraz Ryszard Wojtkowski, zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

W ramach wydarzenia Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej wspólnie z Fundacją Fotografia dla Przyszłości zaprezentowały wystawę pt. „Architektura Polski w zieleni" - prace fotograficzne słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Warszawskiej. Jest ona dostępna w Bibliotece Cyfrowej Politechniki Warszawskiej: bcpw.bg.pw.edu.pl oraz w korytarzu bibliotecznym Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej.

Tegoroczny piknik archiwalny stanowił cykl niepowtarzalnych wystaw, m.in. „Czas relaksu…” Archiwum Państwowego w Warszawie, ukazująca miejsca w stolicy, w których warszawiacy spędzali czas wolny pod koniec XIX i w pierwszej połowie XX w. Archiwum Zamku Królewskiego zaprezentowało zbiór prac pt. „Zamkowe ogrody. Projekty i realizacje”. Z kolei Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przygotowała wystawę fotograficzną pt. „Cztery pory roku w Ogrodzie i Pałacu Prezydenckim”. W sobotę, odwiedzający Belweder goście mogli zobaczyć wnętrza pałacu oraz wystawę pt. „Józef Piłsudski w Belwederze - na zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego”.

Uczestnicy pikniku mogli również zapoznać się z pokazem prac zatytułowanym „Sejm w ikonografii. 550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej” nawiązującym tematyką do rocznicy zwołania pierwszego Sejmu Walnego w 1468 r. oraz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na najmłodszych uczestników czekało wiele, specjalnie dla nich przygotowanych atrakcji m.in. puzzle czy warszawska syrenka, którą można było pokolorować. Wydarzeniu, oprócz przepięknej pogody, towarzyszyła muzyka zespołu „The Warsaw Dixielanders”.

Warszawski Piknik Archiwalny jest częścią obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów, który został ustanowiony w 2007 r. Wydarzenie skupia archiwalne i muzealne instytucje z całej Polski i umożliwia prezentację najcenniejszych dokumentów z ich zbiorów.

Fotogaleria wystawy Biblioteki Głównej PW w ramach IX Warszawskiego Pikniku Archiwalnego

Źródło i zdjęcie: Biuletyn PW

Kogo szczęście wyniesie, niech się upaść boi.

Mikołaj Rej

Wystawa akwareli Ewy Anny Wasiutyńskiej

9 Forum Rozwoju Mazowsza

09:30 - 18 Paź 15:00