Biuletyn PW / Kultura i Tradycja / Wystawa Most63 w PW

70. rocznica Powstania Warszawskiego w Politechnice Warszawskiej. Wystawa Most63

most63

Sierpień w Politechnice Warszawskiej przebiega pod znakiem pamięci o Powstaniu Warszawskim. 70. rocznica tego wydarzenia zobrazowana została wystawą Most63 w Gmachu Głównym PW.

Most63 jest obywatelskim projektem artystycznym, składającym się z 63 miniatur filmowych, wspartych wystawami plakatów. Jego premiera odbyła się na 1 sierpnia 2014 r. w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego. W dokumencie tym zarówno Polacy, jak i ludzie z różnych stron świata – obecni mieszkańcy Warszawy – definiują proste hasła np. chleb, woda, rodzina, przyjaciele, szczęście, samotność. Filmy zostały przetłumaczone na język angielski, niemiecki i rosyjski, uwzględniając jednocześnie polską formułę dla osób głuchoniemych. Dokumenty przemówią zarówno głosem młodego pokolenia, jak i pozwolą wsłuchać się w narrację świadków tamtych czasów np. kombatantów, czy żołnierzy AK.

„Przygotowując się do interpretacji hasła most zauważyłem, że to hasło zawiera się właśnie w każdym zaproponowanym do projektu. Most jest w miłości, przekraczanie tych mostów jest w granicy, most jest w pracy, w przyjaźni, która łączy i w której po prostu trzeba zaufać ludziom. Uczestnicy tego projektu, znajomi, nieznajomi, żołnierze Armii Krajowej, biorący udział w Powstaniu Warszawskim zostawili cząstkę siebie w bardzo szczery sposób rozmawiając przed kamerą. Widzę teraz, że poza walorem edukacyjnym i społecznym ten projekt stanie się również mostem pomiędzy kulturami i pokoleniami.”  Piotr  Jasiński – Most63.

„Podobno szacunek jest do zrozumienia kluczem. Na każdej płaszczyźnie. Dlatego wolimy łączyć, niż dzielić” – Grzegorz Piwnicki Most63.

Wystawa w Politechnice Warszawskiej potrwa do końca sierpnia 2014 r.

Podobny materiał:
Powstanie Warszawskie w murach Politechniki

Opracowanie na podstawie materiałów prasowych

CYTAT TYGODNIA

"

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI