Biuletyn PW / Kultura i Tradycja / Wystawa Most63 w PW

70. rocznica Powstania Warszawskiego w Politechnice Warszawskiej. Wystawa Most63

Sierpień w Politechnice Warszawskiej przebiega pod znakiem pamięci o Powstaniu Warszawskim. 70. rocznica tego wydarzenia zobrazowana została wystawą Most63 w Gmachu Głównym PW.

Most63 jest obywatelskim projektem artystycznym, składającym się z 63 miniatur filmowych, wspartych wystawami plakatów. Jego premiera odbyła się na 1 sierpnia 2014 r. w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego. W dokumencie tym zarówno Polacy, jak i ludzie z różnych stron świata – obecni mieszkańcy Warszawy – definiują proste hasła np. chleb, woda, rodzina, przyjaciele, szczęście, samotność. Filmy zostały przetłumaczone na język angielski, niemiecki i rosyjski, uwzględniając jednocześnie polską formułę dla osób głuchoniemych. Dokumenty przemówią zarówno głosem młodego pokolenia, jak i pozwolą wsłuchać się w narrację świadków tamtych czasów np. kombatantów, czy żołnierzy AK.

„Przygotowując się do interpretacji hasła most zauważyłem, że to hasło zawiera się właśnie w każdym zaproponowanym do projektu. Most jest w miłości, przekraczanie tych mostów jest w granicy, most jest w pracy, w przyjaźni, która łączy i w której po prostu trzeba zaufać ludziom. Uczestnicy tego projektu, znajomi, nieznajomi, żołnierze Armii Krajowej, biorący udział w Powstaniu Warszawskim zostawili cząstkę siebie w bardzo szczery sposób rozmawiając przed kamerą. Widzę teraz, że poza walorem edukacyjnym i społecznym ten projekt stanie się również mostem pomiędzy kulturami i pokoleniami.”  Piotr  Jasiński – Most63.

„Podobno szacunek jest do zrozumienia kluczem. Na każdej płaszczyźnie. Dlatego wolimy łączyć, niż dzielić” – Grzegorz Piwnicki Most63.

Wystawa w Politechnice Warszawskiej potrwa do końca sierpnia 2014 r.

Podobny materiał:
Powstanie Warszawskie w murach Politechniki

Opracowanie na podstawie materiałów prasowych

CYTAT TYGODNIA

"

 

Prawdziwy przyjaciel to nie ten,
który odwala za ciebie całą robotę, lecz ten który uświadomi ci, że wszystko masz zrobić sam

 

 

Edward Stachura

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW