Laureaci Złotej Księgi Politechniki Warszawskiej 2017

W ramach obchodów Święta Politechniki Warszawskiej, 15 listopada 2017 roku, podczas uroczystej gali wręczono dyplomy Złotej Księgi absolwentom Politechniki Warszawskiej.

Dyplomy i Statuetki Złotej Księgi wręczane są raz w roku absolwentom Politechniki Warszawskiej za wybitne osiągnięcia zawodowe i społeczne. Księga ustanowiona została Uchwałą Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Politechniki Warszawskiej. Pierwszy wpis odbył się w 2009 roku podczas obchodów Dnia Politechniki Warszawskiej.

Tegorocznymi laureatami Złotej Księgi Absolwentów Politechniki Warszawskiej zostali:

  • Dr Andrzej Jagusiewicz, absolwent Wydziału Inżynierii Sanitarnej i Wodnej Politechniki Warszawskiej, w 1976 roku uzyskał doktorat w dziedzinie nauk technicznych z zakresu prognoz zanieczyszczenia powietrza. Współzałożyciel Instytutu Inżynierii Środowiska w 1973. Współtwórca przemysłu budowy urządzeń odpylających w Polsce (OPALM i KLIMAWENT). W latach 2008-2014 Główny Inspektor Ochrony Środowiska w Polsce. W 2011 wyróżniony Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz ochrony środowiska i Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Środowiska.
  • Inż. elektronik Andrzej Szalewicz, absolwent Wydziału Łączności Politechniki Warszawskiej w 1965 roku oraz Studium Podyplomowego w zakresie ekonomiki, organizacji produkcji i ergonomii PW. Pracę zawodową rozpoczął w Zakładzie Materiałów Magnetycznych „Polfer” w Warszawie. Na podstawie jego pracy magisterskiej wykonano podzespół izolatora mikrofalowego, który wykorzystano następnie przy produkcji radarowych mierników prędkości. W 1974 roku został wybrany dyrektorem naczelnym Zakładu Aparatury Elektronicznej ZZUJ „Polon”. W 1999 roku został pełnomocnikiem ds. normalizacji SEP. Prowadził wieloletnią działalność społeczną na rzecz sportu i turystyki, jest współzałożycielem Polskiego Związku Badmintona. Nadzorował proces projektowania Centrum Olimpijskiego, a obecnie jest jego szefem do spraw technicznych. Oznaczony m.in. Krzyżem OOP, Krzyżem Oficerskim OOP oraz Złotym Krzyżem Zasługi.
  • Mgr inż. Andrzej Kozłowski, absolwent Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej w 1976 roku. W 1989 roku współzałożył firmę BAUMA Sp. z.o.o., produkującą  nieznaną wówczas w kraju betonową kostkę brukową. W 2000 roku we współpracy z Politechniką Warszawską  wdrożono pierwszy polski system deskowań ściennych PRIMO. Jest laureatem tytułu Lidera Polskiego Biznesu. Przez wiele lat aktywnie uczestniczył w pracach Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, działając na rzecz bezpieczeństwa na budowie i etyki w biznesie. Od 2016 roku wiceprezes Polskiego Klastra Eksporterów Budownictwa.
  • Dr inż. Piotr Szewczyk, absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, w 1998 roku uzyskał doktorat na Politechnice Warszawskiej. Prezes Zarządu ASP Energia SA, firmy założonej przez profesora Politechniki Warszawskiej – prof. dr. Hab. Inż. Antoniego Dmowskiego i jego trzech doktorantów m.in. dr inż. Piotra Szewczyka. Od 2010 r. członek Rady Nadzorczej ENAP SA, spółki córki APS Energia SA. Efektem pracy zespołu inżynierów  pracujących w centrum laboratoryjno-badawczym spółki, którym zarządza dr Szewczyk są nowatorskie rozwiązania technologiczne w dziedzinie elektroenergetyki.

 O oprawę artystyczną gali wręczania dyplomów Złotej Księgi zadbał Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej.

Fotogaleria z gali Złotej Księgi Politechniki Warszawskiej 2017