CLEANTECH - szwajcarskie innowacje na wystawie w PW

Do 24 listopada 2021 r. w Dużej Auli w Gmachu Głównym PW oglądać można wystawę mobilną „CLEANTECH - technologia dla zielonej przyszłości”, prezentującą innowacyjne rozwiązania szwajcarskich naukowców i przedsiębiorców w obszarze czystych technologii.

Wystawa, zorganizowana przez Ambasadę Szwajcarii w Polsce, przedstawia innowacyjne rozwiązania w takich obszarach, jak: woda, rolnictwo, e-mobilność, recykling i energia.

Jej uroczystego otwarcia dokonali Rektor Politechniki Warszawskiej prof. Krzysztof Zaremba, Matthias Dettling - Zastępca Szefa Misji, a także Pablo Padrutt, Szef Sekcji Ekonomicznej, Finansowej i Naukowej Ambasady Szwajcarii w Polsce.

- Jestem bardzo szczęśliwy, że ta bardzo ciekawa wystawa, która mówi nie tylko o nowoczesnej technice, ale także o technice, która nie szkodzi środowisku, a wręcz wspomaga czy chroni jego rozwój, odbywa się w Dużej Auli Politechniki Warszawskiej. Ma to akademicki wydźwięk - połączenie tradycji, zawartej w murach, z nowoczesnością, którą można na tej wystawie oglądać - powiedział Rektor PW prof. Krzysztof Zaremba. - Dla Uczelni jest to bardzo ważna wystawa, ponieważ w Strategii Rozwoju Politechniki Warszawskiej do roku 2030, która lada chwila ujrzy światło dzienne, deklarujemy, że naszym głównym obszarem zainteresowania i koncentracji będą wszystkie obszary związane z ochroną środowiska, zrównoważonym przemysłem i środowiskiem, a także ochroną zdrowia - dodał.

- Najbliższe lata będą decydujące dla naszych wspólnych wysiłków na rzecz walki ze zmianami klimatu i osiągnięcia w przyszłości zerowej emisji netto gazów cieplarnianych. Jako najbardziej innowacyjny kraj na świecie, według Global Innovation Index, Szwajcaria jest przekonana, że przejście na czystą technologię i energię odnawialną jest kluczowym elementem tych wysiłków, dlatego przygotowaliśmy wystawę CLEANTECH, którą prezentujemy w kilku krajach na całym świecie - zaznaczył Matthias Dettling.

Po uroczystości odbyło się seminarium „Zrównoważony rozwój jako priorytet w cyfrowym biznesie” poświęcone zielonej transformacji, w którym uczestniczyli pracownicy naukowi i studenci.

Zdjęcia: Biuro Komunikacji i Promocji PW