Medale „Za zasługi dla obronności kraju” dla naukowców z PW

Złotym Medalem uhonorowano prof. Krzysztofa Kulpę, a Brązowy Medal otrzymał prof. Piotr Samczyński. Badacze pracują na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Naukowcy zostali nagrodzeni za szczególne zasługi w dziedzinie rozwoju nowoczesnej myśli wojskowej, techniki wojskowej oraz pracę zawodową, która znacznie przyczyniła się do rozwoju i umocnienia systemu obronnego Polski.

Obaj naukowcy od lat są zaangażowani w prace na rzecz organizacji Science and Technology Organization (STO), która działa w ramach struktur NATO. Prof. Kulpa przewodzi grupie NATO SET-242 Passive Coherent Locators on Mobile Platforms, a prof. Samczyński - grupie NATO SET-258 Deployable Multiband Passive/Active Radar Deployment and Assessment in Military Scenario. Zespoły te skupiają czołowych naukowców z całego świata specjalizujących się w technologiach radarowych, w szczególności w nowatorskich rozwiązaniach dotyczących radarów pasywnych oraz fuzji radarów pasywnych i aktywnych.

Prof. Krzysztof Kulpa jest kierownikiem Pracowni Technik Radiolokacyjnych oraz zastępcą dyrektora Uczelnianego Centrum Badawczego Obronności i Bezpieczeństwa. Specjalizuje się w obszarze przetwarzania sygnałów za pomocą technik cyfrowych, w szczególności sygnałów radarowych.

Prof. Piotr Samczyński kieruje Zespołem Radarowych Technik Obrazujących w Pracowni Technik Radiolokacyjnych. Zajmuje się cyfrowym przetwarzaniem sygnałów, przetwarzaniem sygnałów radiolokacyjnych, radarami z syntetyczną aperturą i radarami pasywnymi.

Zdjęcia: prof. Krzysztof Kulpa i prof. Piotr Samczyński