Biuletyn PW / Kalendarium

Kalendarium

8 Kwi

European Young Engineers Conference - 8 edycja

10:00 - 10 Kwi 20:00

8. edycja konferencji European Young Engineers Conference odbędzie się w dniach 8-10 kwietnia 2019 roku na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Konferencja jest organizowana przez Koło Naukowe Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW.

EYEC to międzynarodowa konferencja naukowa, której aktywnymi uczestnikami są studenci pierwszego i drugiego stopnia, a także doktoranci zajmujący się inżynierią chemiczną i procesową oraz dziedzinami pokrewnymi, takimi jak: inżynieria bioprocesowa, inżynieria biomedyczna, inżynieria materiałowa, ochrona środowiska, nanotechnologia i wiele innych.

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ >>

Gdzie?

Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej,
ul. Ludwika Waryńskiego 1, Warszawa 

8 Kwi

Seminarium Wirtualnej Biblioteki Nauki

11:30 - 13:30

8 kwietnia 2019 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbędzie się seminarium Wirtualnej Biblioteki Nauki (WBN) poświęcone nowym modelom licencyjnym na dostęp do czasopism i publikowanie otwarte.

W pierwszej części seminarium planowana jest prezentacja (w języku polskim) dr. Pawła Grochowskiego z ICM na temat dotychczasowego rozwoju WBN, zachodzących obecnie zmian modeli licencyjnych związanych z publikowaniem otwartym oraz z powstaniem Planu S. Ponadto przedstawione zostaną doświadczenia ICM z implementacji nowej umowy na dostęp i publikowanie w czasopismach Springer, która jest pierwszą w WBN umową licencyjną nowego typu, tzw. umową transformacyjną.

W drugiej części seminarium planowana jest prezentacja (w języku angielskim) dr Ruth Wilson z wydawnictwa Springer Nature, która przedstawi trendy publikowania przez polskich autorów w Springer Nature, inicjatywy wydawnictwa związane z otwartą nauką oraz doświadczenia we wdrażaniu umów transformacyjnych w różnych krajach.

Udział w seminarium jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje rejestracja poprzez formularz dostępny TUTAJ>>

Seminarium organizowane jest przez ICM we współpracy z wydawnictwem Springer Nature.

Gdzie?

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, ul. Dobra 56/66, sala 316, piętro III

9 Kwi

Podejmowanie decyzji a tryby i błędy myślenia

15:00 - 17:00

Dnia 9 kwietnia 2019 roku zostanie wygłoszony wykład pt. „Podejmowanie decyzji a tryby i błędy myślenia”, który poprowadzi Dr hab. Beata Jamka. Wykład odbędzie się w ramach Seminarium Naukowego Wydziału Zarządzania „Wyzwania Modelowania Inżynierskiego i Biznesowego”, współorganizowanego przez Centrum Informatyzacji PW oraz Centrum Studiów Zaawansowanych PW.

Aktualny program seminarium naukowego dostępny jest na stronie Wydziału Zarządzania.

Gdzie?
Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej,
ul. Rektorska 4, sala 4.01, Warszawa 

11 Kwi

Konferencja marketingowa „ŁÓDŹ JUNGLE WEB”

00:00 - 12 Kwi 00:00

Studenckie Koło Naukowe MarkeTEAM zaprasza studentów PW na konferencję marketingową „ŁÓDŹ JUNGLE WEB”. Odbędzie się ona w dniach 11-12 kwietnia 2019 r. na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, przy którym działa Koło.

To 8. edycja wydarzenia. Pierwszego dnia zaplanowano prelekcje z obszaru digital marketingu, reklamy, nowinek technologicznych i nowych trendów w biznesie. Drugiego dnia odbędą się certyfikowane warsztaty, dzięki którym uczestnicy będą mogli podnieść swoje kwalifikacje.

Więcej informacji TUTAJ>>

Gdzie?

Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź, ul. Jana Matejki 22/26

11 Kwi

Information Day dla programu PADR

08:30 - 17:00

Europejska Agencja Obrony oraz Komisja Europejska organizują 11 kwietnia 2019 r. Information Day dla programu PADR na rok 2019.

Preparatory Action on Defence Research (PADR) jest programem UE służącym finansowaniu projektów naukowo-badawczych z obszaru obronności z budżetem 90 mln EUR na lata 2017-2019. Budżet na rok 2019 wyniesie 25 mln EUR.

PADR jest programem przygotowawczym, który ma umożliwić zdobycie doświadczenia przed uruchomieniem Europejskiego Funduszu Obronnego - z budżetem 13 mld EUR (w tym 4,1 mld EUR na część badawczą) w latach 2021-2027.  

Information Day umożliwi poznanie szczegółowych informacji dotyczących PADR i EDF, a także pozwoli nawiązać kontakty z potencjalnymi konsorcjantami. Ogólne obszary przewidziane w Programie Prac PADR na 2019 rok to: krytyczne technologie obronne, przyszłe technologie przełomowe, systemy bezzałogowe.

Więcej informacji na temat wydarzenia dostępnych jest TUTAJ>>

Gdzie?

Europejska Agencja Obrony, Rue des Drapiers 17-23, Bruksela

11 Kwi

Politechniczny Krwiobus

09:00 - 14:30

Politechnika Warszawska zaprasza 11 kwietnia 2019 r. na ambulansową zbiórkę krwi. Politechniczny Krwiobus będzie czekał przed Gmachem Głównym PW w godz. 9.00-14.30.

Informacje, kto może zostać krwiodawcą i jak się do tego przygotować, znajdują się TUTAJ>>

Gdzie?

pl. Politechniki 1, przed Gmachem Głównym Politechniki Warszawskiej

13 Kwi

Polacy tworzący nowoczesną Wielką Brytanię

08:00 - 18:00

Instytut Nauk Technicznych PUNO i Stowarzyszenie Techników Polskich w Wielkiej Brytanii zapraszają na konferencję pt. „Polacy tworzący nowoczesną Wielką Brytanię - wkład polskich inżynierów w rozwój brytyjskiej myśli technicznej na przestrzeni ostatniego stulecia”.

Tematem przewodnim dziewiątej edycji konferencji będzie prezentacja wpływu polskich inżynierów na rozwój brytyjskiej myśli technicznej. Prezentowane podczas konferencji wystąpienia przedstawią konstrukcje, projekty oraz odkrycia, przy których tworzeniu i realizacji walny udział mieli polscy inżynierowie. Oprócz wielu powszechnie znanych osiągnięć takich udział przy rozpracowaniu Enigmy, omówione zostaną także mniej popularne, ale równie ważne i nowatorskie zagadnienia, a także wielkie projekty, w których brali udział Polacy jak na przykład budowa Wioski Olimpijskiej czy też nowej linii metra CrossRail. Konferencja będzie się poruszać tematy począwszy od okresu międzywojnia i II Wojny Światowej, poprzez odbudowę Wielkiej Brytanii w okresie powojennym, aż po czasy współczesne. Oprócz zagadnień o charakterze historycznym zostaną zaprezentowane również obecnie realizowane projekty oraz propozycje technologii przyszłości.

Konferencja będzie prowadzona w języku polskim i angielskim.

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

Polski Uniwersytet na Obczyźnie,
240 King Street, London W6 0RF, Wielka Brytania

13 Kwi

Science Game Jam 2019

10:00 - 22:00

13 kwietnia 2019 r., po raz drugi w Politechnice Warszawskiej, odbędzie się Science Game Jam. Uczestnicy wydarzenia będą mieli dziesięć godzin na stworzenie i zaprezentowanie własnej, popularnonaukowej gry.

W trakcie Science Game Jam 2019 kilkuosobowe drużyny będą miały za zadanie zaprojektować grę planszową opartą na wylosowanych przez siebie tematach związanych z popularyzacją nauki. W trakcie konkursu jury będzie obserwować prace i udzielać porad i konsultacji. Konkurs zakończy się prezentacją prototypów i wybraniem najciekawszych z nich. Najlepsze projekty zostaną zaprezentowane podczas popularnego wydarzenia: Planszówki na PGE Narodowym.

Organizatorami wydarzenia są: Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW, Grart, Rzecznicy Nauki i Marsz dla Nauki.

Zapisywać można się TUTAJ>>

Gdzie?

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej, ul. Rektorska 4

14 Kwi

Piknik rodzinny -„Od MIKRO do MAKRO”

12:00 - 17:00

Politechnika Warszawska i Fundacja Zwalcz Nudę połączyły siły przy organizacji jednego z największych, rodzinnych wydarzeń w Warszawie. W tym roku XIII edycja Warszawskiego Pikniku Rodzinnego jest organizowana wraz z politechnicznym Piknikiem Edukacyjnym „Od MIKRO do MAKRO”.

Na uczestników Warszawskiego Pikniku Rodzinnego - „Od MIKRO do MAKRO” będzie czekała Strefa Młodego Inżyniera, na której studenci z 10 kół naukowych Politechniki Warszawskiej będą prezentować  tajniki chemii, fizyki, matematyki i innych nauk technicznych. W naukowej strefie będzie można zobaczyć m.in. futurystyczny pojazd prototypowy o minimalnym zużyciu paliwa - Kropelkę 2.0, przyjrzeć się z bliska robotom pełzającym, zobaczyć, na czym polega działanie drukarek 3D, wprowadzić w ruch lewitujący wagonik, a także zobaczyć symulator spawania. Nie zabraknie też kuchni molekularnej z ciekłym azotem w roli głównej.

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

Stadion Syrenki, 
 ul. Batorego 10a, Warszawa

16 Kwi

Rozliczanie projektów fin. z funduszy strukturalnych

11:00 - 15:00

Centrum Obsługi Projektów Politechniki Warszawskiej zaprasza 16 kwietnia 2019 r. na kolejne spotkanie w ramach cyklu szkoleń dotyczących funduszy strukturalnych, międzynarodowych i krajowych dla pracowników PW. Szkolenie dotyczyć będzie zasad rozliczania projektów finansowanych z funduszy strukturalnych.

W programie:

 • wytyczne w zakresie rozliczania projektów finansowanych z funduszy strukturalnych;
 • umowy cywilno-prawne oraz regulacje wewnętrzne PW w zakresie rozliczania projektów finansowanych z funduszy strukturalnych;
 • uproszczone metody rozliczania wydatków w projektach finansowanych z funduszy strukturalnych oraz Centralny system teleinformatyczny SL2014.

Szkolenie poprowadzą pracownicy Centrum Obsługi Projektów PW.

Zgłoszenie poprze formularz rejestracyjny dostępny TUTAJ>>

Gdzie?

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej, ul. Rektorska 4, sala 4.07

16 Kwi

CSR - moda czy konieczność?

15:00 - 17:00

Dnia 16 kwietnia 2019 roku zostanie wygłoszony wykład pt. „CSR - moda czy konieczność?”, który poprowadzi dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Wykład odbędzie się w ramach Seminarium Naukowego Wydziału Zarządzania „Tradycja i Wyzwania Nauk o Zarządzaniu”.

Aktualny program seminarium naukowego dostępny jest na stronie Wydziału Zarządzania.

Gdzie?
Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej,
ul. Rektorska 4, sala 4.01 Warszawa

17 Kwi

Odsłonięcie tablicy poświęconej Kwestor PW Marii Drac

14:15 - 15:45

17 kwietnia 2019 r. odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Marię Drac, Kwestor Politechniki Warszawskiej w latach 1991-1997. Uroczystość rozpocznie się o godz. 14.15 przy wejściu do Biblioteki Głównej, na I piętrze Gmachu Głównego PW.

Maria Drac pracowała w Politechnice Warszawskiej 27 lat, a w latach 1991-1997 pełniła funkcję Kwestora PW. III Rzeczpospolita zawdzięcza jej wkład w tworzeniu nowych systemów finansowych szkół wyższych.

Gdzie?

Gmach Główny PW, I piętro przy wejściu do Biblioteki Głównej,
Plac Politechniki 1, Warszawa

29 Kwi

Seminarium Polskie Forum Antyplagiatowe PFA 2019

09:30 - 15:30

29 kwietnia 2019 r. w Warszawie odbędzie się seminarium Polskie Forum Antyplagiatowe PFA 2019. Wydarzenie zostało objęte patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina. Podczas PFA 2019 omówione zostaną najważniejsze praktyczne problemy i wyzwania związane z wdrożeniem Jednolitego Systemu Antyplagiatowego (JSA) na uczelniach. Zamiarem organizatorów jest, aby doświadczenia z pierwszej zimowej sesji egzaminacyjnej, która stanowiła rozpoczęcie stosowania JSA w kontekście analizy antyplagiatowej studenckich prac inżynierskich, mogły wspomóc użytkowników w dalszym stosowaniu, zwłaszcza w nadchodzącym okresie weryfikacji prac licencjackich i magisterskich.

Podczas seminarium PFA 2019 omówione zostaną w szczególności poniższe kwestie: 

 • wzorcowe procedury antyplagiatowe w JSA,
 • procedury na uczelniach posiadających integrację JSA z innymi systemami informatycznymi,
 • analiza raportu z badania antyplagiatowego,
 • administrowanie Jednolitym Systemem Antyplagiatowym - zasady określania długości fraz oraz alarmujących wartości współczynników podobieństwa.

W seminarium udział wezmą:

 • Prof. dr hab. Jerzy Bralczyk - Przewodniczący Rady Programowej Europejskiego Forum Prawa i Edukacji,
 • Prof. dr hab. Zbigniew Marciniak - Przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
 • Dominik Bralczyk - Prezes Zarządu Europejskiego Forum Prawa i Edukacji,
 • Dr Marek Kozłowski, Małgorzata Wartacz - Ośrodek Przetwarzania Informacji Państwowy Instytut Badawczy.

Do udziału w konferencji zaproszono dr. Marka Kozłowskiego - Kierownika Laboratorium Inżynierii Lingwistycznej Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego bezpośrednio zaangażowanego w tworzenie Jednolitego Systemu Antyplagiatowego. 

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

Pałac Staszica,
ul. Nowy Świat 72, Warszawa

11 Maj

Festiwal Nauki „Skołowany Weekend” 2019

10:00 - 12 Maj 16:00

Festiwal Nauki „Skołowany Weekend” skierowany jest do uczniów warszawskich i podwarszawskich szkół. Ma na celu zainteresowanie młodzieży i dzieci różnymi dziedzinami nauki, poszerzenie ich wiedzy, a przede wszystkim przekazanie jej w ciekawy, zrozumiały i interesujący dla nich sposób.

„Skołowany Weekend” ma formę krótkich wykładów, dostosowanych do wieku i wiedzy słuchacza. Wykłady prowadzone są przez członków kół naukowych z uczelni warszawskich. Są to studenci zafascynowani nauką, którzy w wolnym czasie poszerzają swoją wiedzę prowadząc badania, dyskutując, biorąc udział w międzynarodowych konferencjach, a nawet je organizując.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. „Skołowany Weekend” odbywa się pod patronatem honorowym Politechniki Warszawskiej.

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?
Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej,
ul. Koszykowa 75, Warszawa

12 Maj

Seminarium Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego

00:00 - 15 Maj 00:00

W dniach 12-15 maja 2019 r. nad Jeziorem Zegrzyńskim k. Warszawy odbędzie się XXIV Seminarium Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego. Tegoroczna edycja wydarzenia jest organizowana przez Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. Seminarium będzie okazją do wymiany poglądów na temat badań i kształcenia w zakresie inżynierii materiałowej.

Podczas sesji plenarnej pt. „Promocja kierunku nauczania inżynieria materiałowa” zaprezentowane zostaną najnowsze kierunki badań i zagadnienia dotyczące rozwoju dydaktyki w inżynierii materiałowej.

W ramach panelu dyskusyjnego pt. „Inżynieria Materiałowa w świetle Ustawy 2.0” omawianie będą aspekty dotyczące wprowadzanych zmian w szkolnictwie wyższym oraz ich wpływ na dziedzinę inżynierii materiałowej.

W trakcie sesji plenarnej pt. „Nauka - biznes” podjęta zostanie tematyka komercjalizacji wyników badań oraz współpracy z przemysłem.

Podczas sesji plakatowej uczestnicy będą mieli możliwość przedstawienia wyników swoich najnowszych badań w dyscyplinie inżynierii materiałowej.

Organizatorzy zapraszają do członków Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego do udziału w wydarzeniu.

Więcej informacji o seminarium TUTAJ>>

Gdzie?

Nad Jeziorem Zegrzyńskim k. Warszawy

CYTAT TYGODNIA

"

 

 

Przyszłość należy do lwów,
które umieją się śmiać

 

 

Zaratustra

"

19
Lut

Budżet Partycypacyjny PW - głosowanie

00:00 - 30 Mar 23:59

18
Mar

Dni Kultury Politechniki Warszawskiej

00:00 - 29 Mar 23:59

21
Mar

Wystawa dyplomów na Wydziale Architektury

16:00 - 12 Kwi 00:00

26
Mar

Warszawskie Dni Informatyki 2019

09:00 - 27 Mar 17:00

26
Mar

Targi AUTOMATICON

09:00 - 29 Mar 15:00

26
Mar

Uroczystość promocji doktorskich i habilitacyjnych

11:00 - 13:00

27
Mar

Salon o prof. Janie Czochralskim

18:00 - 20:00

28
Mar

Zmiany czasu - konferencja

10:00 - 14:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW