Biuletyn PW / Kalendarium

Kalendarium

18 Lip

Slavic Game Jam

14:00 - 21 Lip 19:00

Stowarzyszenie Twórców Gier Komputerowych oraz Studenckie Koło Naukowe „Polygon”, działające przy Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, organizują w dniach 18-21 lipca 2019 r. Slavic Game Jam (SGJ), czyli wydarzenie poświęcone tworzeniu gier komputerowych.

Główną częścią wydarzenia jest 48 godzinny hackathon, podczas którego uczestnicy z całego świata tworzą razem gry komputerowe na zadany temat. 

Więcej informacji dostępnych jest TUTAJ>>

Gdzie?

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej, ul. Rektorska 4

26 Lip

Dzień Otwarty w Dziale Badań i Analiz CZIiTT PW

14:00

Dział Badań i Analiz Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Politechniki Warszawskiej PW zaprasza 26 lipca 2019 r. o godz. 14.00 na Dzień Otwarty.

Badacze  opowiedzą, czym się zajmują oraz zaprezentują infrastrukturę badawczą i możliwości współpracy (tj. realizacji wspólnych badań).

Osoby zainteresowane udziałem w Dniu Otwartym/nawiązaniem współpracy z Działem Badań i Analiz w zakresie realizacji badań społecznych proszone są o wypełnienie formularza zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Gdzie?

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej, ul. Rektorska 4, Laboratorium Innowacji Technologicznych (sala 1.22, I piętro)

31 Lip

Obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego

16:00 - 1 Sie 18:00

Środowisko 3 Baonu Pancernego AK "Golski" i 7 Pułku Ułanów Lubelskich AK "Jeleń" zaprasza na obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Program uroczystości:

31 lipca (środa) - złożenie kwiatów i zapalenie zniczy

 • godz. 16.00 - Nowy Pomnik na terenie Politechniki Warszawskiej
 • godz. 17.15-18.00 - Spotkanie w Architekturze
 • godz. 18.30 - Msza św. w Kościele Najświętszego Zbawienia

1 sierpnia (czwartek) - oddanie hołdu poległym i zmarłym Żołnierzom na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

 • godz. 16.30 - Spotkanie przy kwaterze 3 Batalionu AK "Golski"
 • godz. 17.00 - Udział w uroczystościach centralnych

Gdzie?

Politechnika Warszawska, Kościół Najświętszego Zbawienia, Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie

2 Wrz

62. Zjazd Naukowy PTCHEM 2019

09:00 - 6 Wrz 15:30

62. Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chemicznego odbywa się w roku jubileuszu 100-lecia istnienia Towarzystwa. Spotkanie odbędzie się na terenie Politechniki Warszawskiej, w miejscu podpisania aktu założycielskiego. Program zjazdu współtworzy zespół przewodniczących sesji plenarnych i 18 sekcji tematycznych, wybranych z grona najlepszych polskich specjalistów różnych dziedzin chemii. PTCHEM 2019 towarzyszyć będą wydarzenia satelitarne o zasięgu międzynarodowym i krajowym. 

Zaproszeni goście:

 • Prof. Ben Feringa (Bernard Lucas Feringa), Uniwersytet w Groningen (Holandia); laureat Nagrody Nobla (2016 r.) w dziedzinie chemii za „zaprojektowanie i syntezę maszyn molekularnych”
 • Prof. Roald Hoffmann, Uniwersytet Cornella w Ithaca (USA); laureat Nagrody Nobla (1981 r.) w dziedzinie chemii za „teorie związane z przebiegiem reakcji chemicznych”
 • Prof. Krzysztof Matyjaszewski, Uniwersytet Carnegiego i Mellonów, Pittsburgh (USA)
 • Prof. Miquel Sola, Uniwersytet w Gironie (Hiszpania)

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

Kampus Politechniki Warszawskiej,
Pl. Politechniki 1, Warszawa 

3 Wrz

Jubileuszowy Zjazd Matematyków Polskich

09:00 - 7 Wrz 17:30

Z okazji 100-lecia powstania Towarzystwa Matematycznego w Krakowie, które wkrótce przekształciło się w Polskie Towarzystwo Matematyczne, w dniach 3-7 września 2019 r. w Krakowie odbędzie się Jubileuszowy Zjazd Matematyków Polskich.

W ramach Zjazdu planowane są wykłady wybitnych uczonych i dyskusje panelowe o stanie nauk matematycznych w naszym kraju. W jednym miejscu spotkają się ci, których dorobek zapewnił im już miejsce w historii polskiej matematyki, wraz z tymi, którzy dopiero wchodzą w świat Królowej Nauk. Dzięki temu Zjazd w Krakowie ma szansę stać się niepowtarzalnym wydarzeniem i nadać impet dalszemu rozwojowi naszej dziedziny nauki oraz przybliżyć jej obraz szerokim kręgom odbiorców.​

Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest TUTAJ>>

Przypominamy, że w uznaniu zasług polskich matematyków dla światowej nauki, upamiętniając niezwykły rozwój matematyki polskiej, jaki nastąpił po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a także podkreślając rolę tej dziedziny nauki w rozwoju polskiego społeczeństwa, Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 Rokiem Matematyki.

Gdzie?

Kraków:
Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Krupnicza 33
Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Stanisława Łojasiewicza 6
Wydział Matematyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej, al. Adama Mickiewicza 30

12 Wrz

V Dzień Popularyzacji Matematyki

10:00 - 16:00

12 września 2019 r. po raz piąty odbędzie się Dzień Popularyzacji Matematyki organizowany przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej przy współudziale wybitnych popularyzatorów matematyki z całego kraju.

Wydarzenie, które w tym roku w szczególny sposób wpisuje się w obchody Jubileuszowego Roku Matematyki, skierowane jest do uczniów (przede wszystkim szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych), nauczycieli oraz wszystkich pasjonatów matematyki.

W programie bogata oferta zajęć matematycznych oraz związanych z zastosowaniami matematyki. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w wykładach, warsztatach, pokazach oraz grach, a także obejrzeć wystawy i filmy o tematyce matematycznej. Będzie też okazja do zmierzenia się z zadaniami olimpijskimi, poznania matematyków z całej Polski, ale też do dobrej matematycznej zabawy.

Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest TUTAJ>>

Gdzie?

Gmach Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, ul. Koszykowa 75

15 Wrz

Kampania społeczna „Dni uczenia się dorosłych”

00:00

15 września 2019 r. rozpoczyna się ogólnopolska kampania społeczna „Dni uczenia się dorosłych”, wspierająca dorosłych w kształtowaniu i rozwijaniu nawyku ciągłego uczenia się. Jej inicjatorem i koordynatorem jest Polska Izba Firm Szkoleniowych. Kampania potrwa do 15 października 2019 r.

Celem kampanii jest pokazanie, że uczenie się przez całe życie jest nie tylko koniecznie, ale przede wszystkim zmienia człowieka i jego życie na lepsze. Ułatwia funkcjonowanie na rynku pracy, poprawia jakość życia i ułatwia czerpanie z niego przyjemności. Organizatorzy chcą również pokazać Polakom mnogość tematów, form i metod, które są dostępne na wyciągnięcie ręki i pomóc im czerpać z tego, co jest dostępne tuż obok albo w Internecie.

W ramach kampanii odbędą się warsztaty, dni/noce otwarte i spotkania, pikniki edukacyjne, happeningi i wycieczki, treningi plenerowe, pokazy, konferencje i seminaria, konkursy, webinaria itp., organizowane przez partnerów kampanii, czyli organizacje, instytucje i firmy wspierające dorosłych Polaków w rozwijaniu nawyku uczenia się.

Wśród instytucji i organizacji współpracujących w przygotowaniu i prowadzeniu kampanii są m.in.: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Tegoroczna polska edycja kampanii odbywa się pod honorowym patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

Szczegółowe informacje o kampanii dostępne są TUTAJ>>

16 Wrz

Mechatronics'2019: Computing in Mechatronics

00:00 - 18 Wrz 00:00

W dniach 16-18 września 2019 r. w Politechnice Warszawskiej odbędzie się konferencja „Mechatronics'2019: Computing in Mechatronics”.

Zakres konferencji obejmuje wszystkie dziedziny mechatroniki, m.in.: systemy i aplikacje mechatroniczne; symulacja, modelowanie i projektowanie mechatroniczne; robotyka; platformy mobilne i pojazdy bezzałogowe; siłowniki i sterowniki; czujniki; zaawansowana kontrola; aplikacje motoryzacyjne, wojskowe i lotnicze; technologie informacyjne i komunikacyjne; kontrola wibracji i hałasu; pomiar i diagnostyka; inteligentne materiały i struktury; systemy pozyskiwania energii; nanotechnologia; fotonika; edukacja mechatroniczna.

Więcej informacji o konferencji dostępnych jest TUTAJ>>

Gdzie?

Wydział Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, św. Andrzeja Boboli 8

16 Wrz

E-MRS 2019 Fall Meeting

08:00 - 19 Wrz 18:00

W dniach 16-19 września 2019 r. odbędzie się międzynarodowa konferencja E-MRS 2019 Fall Meeting, dotycząca inżynierii materiałowej.

Konferencja składa się z 22 sympozjów tematycznych, w tym wystąpień ustnych i plakatowych oraz interdyscyplinarnej sesji plenarnej z zakresu inżynierii materiałowej.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa przemysłowa obejmująca produkty i usługi z zakresu zainteresowania uczestników.

Organizatorzy: Europejskie Towarzystwo Badań Materiałowych, Wydział Inżynierii Materiałowej PW, Polskie Towarzystwo Badań Materiałowych, Instytut Fizyki PAN.

Więcej informacji o konferencji dostępnych jest TUTAJ>>

Gdzie?

Gmach Główny Politechniki Warszawskiej, Pl. Politechniki 1

27 Wrz

Konferencja Konstruktor 2019

00:00 - 29 Wrz 00:00

W dniach 27-29 września 2019 r. w Boguszowie-Gorcach odbędzie się VI Ogólnopolska Konferencja Studentów i Doktorantów Wydziałów Budownictwa Konstruktor 2019. Organizatorami wydarzenia są: Politechnika Wrocławska - Katedra Konstrukcji Budowlanych oraz Koło Naukowe Młodych Menadżerów Budownictwa działające przy Politechnice Wrocławskiej.

Tematyka konferencji:

 • zagadnienia z zakresu projektowania konstrukcji betonowych, metalowych, drewnianych i murowych;
 • problemy związane ze sposobami wznoszenia i eksploatacją konstrukcji inżynierskich;
 • uszkodzenia, awarie, naprawy i wzmocnienia konstrukcji inżynierskich;
 • nowoczesne materiały stosowane w budownictwie;
 • badania naukowe elementów i konstrukcji inżynierskich;
 • analizy numeryczne, modelowanie komputerowe konstrukcji inżynierskich, BIM;
 • mechanika konstrukcji i materiałów;
 • inżynieria przedsięwzięć budowlanych;
 • fizyka budowli;
 • geotechnika i hydrotechnika.

Więcej informacji o konferencji TUTAJ>>

Gdzie?

Hotel „Piotr”, Boguszów-Gorce, ul. Tadeusza Kościuszki 4

13 Paź

Konferencja ICAADE

18:00 - 16 Paź 17:30

W dniach 13-16 października w Politechnice Warszawskiej odbędzie się trzecia edycja międzynarodowej konferencji naukowej pod nazwą International Conference on Amphibious Architecture, Design and Engineering - ICAADE.

ICAADE to konferencja odbywająca się co dwa lata w różnych państwach na świecie, poświęcona amfibijnemu projektowaniu w architekturze i urbanistyce.

Amfibijne planowanie, urbanistyka i architektura to idea oraz metody takiego kształtowania środowiska zbudowanego w obszarach lądowo-wodnych, które pozwalają na ich zrównoważone wykorzystanie przez człowieka przy minimalnej ingerencji w naturalne cykle przyrodnicze. Obejmuje racjonalną gospodarkę zasobami wodnymi, nowoczesną ochronę przeciwpowodziową, zagospodarowanie terenów zalewowych oraz wodnych, rewitalizację frontów wodnych, a także budynki pływające i wiele innych zagadnień wpisujących się w szeroką dyskusję na temat dostosowania środowiska życia człowieka do zmian klimatu.

ICAADE tworzy otwarte forum dla przedstawicieli różnych środowisk: architektów, urbanistów, architektów krajobrazu, specjalistów z dziedziny inżynierii lądowej, wodnej, oceanicznej, inżynierii środowiska i wielu innych. W wydarzeniu biorą udział zarówno akademicy, projektanci, studenci, jak również przedsiębiorcy i przedstawiciele władz.

Szczegółowe informacje o konferencji dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, ul. Koszykowa 55

14 Paź

Konferencja Krajowej Szkoły Skarbowości

00:00 - 15 Paź 00:00

W dniach 14-15 października 2019 r. w Otwocku odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa pt.: „Nie ma państwowości bez skarbowości - fiskalizm a bezpieczeństwo”, organizowana przez Krajową Szkołę Skarbowości.

Bloki tematyczne: podatki bezpośrednie; podatki pośrednie, w tym „Karuzele VAT-owskie”; podatki w Polsce a Unia Europejska; metody unikania opodatkowania przez zagraniczne podmioty; cło, przemyt, tranzyt; kontrola graniczna; nielegalne wyprowadzenie kapitału poza granice państwa; rola i znaczenie granic; systemy i metody obliczeniowe skarbowości; urządzenia i programy wykorzystywane w fiskalizmie, informatyzacja; globalizm a skarbowość; państwotwórcza rola fiskalizmu; dzieje fiskalizmu; etyka w skarbowości.

Więcej informacji o konferencji dostępnych jest TUTAJ>>

Gdzie?

Filia Krajowej Szkoły Skarbowości w Otwocku, ul. Kolorowa 13

14 Paź

Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS

09:00 - 16 Paź 16:00

W dniach 14-16 października 2019 r. w Politechnice Warszawskiej odbędzie się Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS.

To największe w Polsce międzynarodowe wydarzenie promujące wynalazczość i innowacje. Co roku gośćmi wystawy są wynalazcy z ponad 25 państw świata m.in. z : Arabii Saudyjskiej, Chorwacji, Egiptu, Iranu, Kanady, Malezji, Korei, Turcji, Rumunii, Tajwanu czy oczywiście z Polski.

Swoje osiągnięcia prezentują zarówno instytuty badawcze, uniwersytety i politechniki, jak również innowacyjne przedsiębiorstwa i indywidualni wynalazcy. Do udziału w wystawie zaproszeni są także przedstawiciele instytucji finansowych zainteresowani inwestycjami w nowoczesne produkty i technologie.

Wynalazcy, którzy decydują się na udział w wystawie prezentują swój dorobek w 12 kategoriach m.in.: poczynając od ekologii i ochrony środowiska przez mechanikę, budownictwo, elektronikę oraz przemysł włókienniczy i chemiczny aż do innowacyjnych rozwiązań medycznych.

Na wystawie prezentowane są innowacje stanowiące przegląd osiągnięć technicznych, częściowo już wykorzystywanych w praktyce, a częściowo wciąż oczekujących na wdrożenie. Każdego roku wystawie towarzyszą wykłady i prelekcje dotyczące ochrony własności intelektualnej i organizowany jest Światowy Konkurs Chemiczny.

Organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, a współorganizatorami: Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Politechnika Warszawska.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

Gmach Główny Politechniki Warszawskiej, Pl. Politechniki 1

14 Paź

Targi Pracy i Praktyk dla Informatyków i Elektroników

09:30 - 15 Paź 15:30

W dniach 14-15 października 2019 r. odbędą się XXIII Targi Pracy i Praktyk dla Informatyków i Elektroników.

Więcej informacji dostępnych jest TUTAJ>>

Gdzie?

Gmach Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, ul. Nowowiejska 15/19

24 Paź

III Kongres Informatyki Ekonomicznej

00:00 - 25 Paź 00:00

W dniach 24-25 października 2019 r. odbędzie się III Kongres Informatyki Ekonomicznej oraz VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Wiedza i technologie informacyjne  w kreowaniu przedsiębiorczości”.

Celem spotkania jest wymiana poglądów i wyników badań naukowych z obszaru zastosowań informatyki w środowisku akademickim, biznesowym, administracji państwowej i samorządowej.

Tematyka obrad będzie ukierunkowana m.in. na takie zagadnienia, jak: 

 • analityka wielkich zbiorów danych, procesów biznesowych i mediów społecznościowych;
 • ekonomiczne, społeczne oraz kulturowe uwarunkowania informatyzacji biznesu i administracji;
 • kierunki i perspektywy zastosowań Internetu w działalności organizacji;
 • komunikacja elektroniczna i media społecznościowe w organizacji;
 • metody i narzędzia informatyki ekonomicznej;
 • podejścia do tworzenia nowoczesnych systemów informatycznych;
 • technologie wiedzy w zarządzaniu organizacją;
 • zintegrowane systemy informatyczne wspomagające zarządzanie.

Organizatorami wydarzeń są Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej oraz Naukowe Towarzystwo Informatyki Ekonomicznej.

Gdzie?

Zajazd Jurajski Olsztyn, ul. Karłowatej Sosny 4, Olsztyn k. Częstochowy

CYTAT TYGODNIA

"

 

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…

 

 

Adam Mickiewicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW