Biuletyn PW / Kultura i Tradycja / XII Ogólnopolskie Sympozjum - Historyczny Rozwój Konstrukcji Pojazdów

XII Ogólnopolskie Sympozjum - Historyczny Rozwój Konstrukcji Pojazdów

24 maja br. na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych PW zorganizowano XII Ogólnopolskie Sympozjum „Historyczny Rozwój Konstrukcji Pojazdów”. Tematem przewodnim wydarzenia były polskie osiągnięcia techniczne w przededniu II wojny światowej.

Ogólnopolskie Sympozjum dedykowane „Historycznemu Rozwojowi Konstrukcji Pojazdów” jest organizowane przez Instytut Pojazdów Politechniki Warszawskiej. Ukazuje ewolucję rozwiązań technicznych w dziedzinie motoryzacji, prezentuje zmiany obserwowane w różnorodnych pojazdach na przestrzeni lat, a także przybliża metody rekonstrukcji pojazdów mających znaczenie historyczne. Wydarzenie od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród specjalistów, studentów i wykładowców kierunków technicznych oraz sympatyków starej motoryzacji.

Uroczystego otwarcia tegorocznego sympozjum dokonał Prodziekan ds. Nauki Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych dr hab. inż. Witold Marowski, prof. uczelni. Prof. dr inż. Mariusz Pyrz podziękował mgr. inż. Zbigniewowi Nowosielskiemu, absolwentowi Politechniki Warszawskiej, Laureatowi Złotej Księgi Politechniki Warszawskiej za wkład w organizację sympozjum.

Sympozjum rozpoczęła sesja plenarna, podczas której zaproszeni prelegenci wygłosili referaty. Uczestnicy mogli wysłuchać m.in. wykładu o narodzinach polskiej motoryzacji dziennikarza i dokumentalisty Tomasza Szczerbickiego, a także o „Powstaniu  i rozwoju Centralnego Okręgu Przemysłowego” Andrzeja Olejko z Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej.

Konstrukcję polskiego samochodu sportowego na przykładzie Geoparda i Leoparda - przybliżył słuchaczom Zbysław Szwaj, konstruktor i wynalazca. Z kolei Krzysztof Gaj z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wprowadził słuchaczy w temat „Elementów zabezpieczenia  technicznego w pododdziałach pancernych w XX-leciu międzywojennym”.

Zwieńczeniem wydarzenia była prezentacja pojazdów, maszyn i urządzeń historycznych oraz współczesnych na parkingu Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej. Jak co roku uczestnicy mogli obejrzeć rzadkie i interesujące eksponaty.

Fotogaleria XII Ogólnopolskiego Sympozjum Historyczny Rozwój Pojazdów

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości

Powiązane materiały: 
XI Ogólnopolskie Sympozjum „Historyczny Rozwój Konstrukcji Pojazdów”
X Ogólnopolskie Sympozjum Historyczny Rozwój Konstrukcji Pojazdów
IX Ogólnopolskie Sympozjum „Historyczny Rozwój Konstrukcji Pojazdów”
VIII Ogólnopolskie Sympozjum Historyczny Rozwój Konstrukcji Pojazdów
VII Ogólnopolskie Sympozjum Historyczny Rozwój Konstrukcji Pojazdów

Zdjęcia: Biuletyn PW

CYTAT TYGODNIA

"

 

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…

 

 

Adam Mickiewicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW