Grafen - więcej niż 1001 możliwości

W dniach 13-17 czerwca 2016 r. odbyła się międzynarodowa konferencja Graphen Week. Instytucje naukowe oraz firmy prezentowały swoje osiągnięcia w dziedzinie badań nad grafenem. Swoje stoisko przygotowała również Politechnika Warszawska.

Tegoroczna konferencja koncentrowała się głównie na zagadnieniach związanych z:

• aspektami naukowymi oraz zastosowaniem grafenu i nowych materiałów 2D;
  • syntezą grafenu i nowych materiałów 2D;
  • materiałami dwuwymiarowymi, heterostrukturami i superstrukturami;
  • korelacjami między grafenem i innymi materiałami 2D;
  • nanokompozytami bazującymi na grafenie i materiałach 2D;
  • badaniami biomedycznymi i środowiskowymi, dotyczącymi grafenu.

Swój referat wygłosił m.in. prof. Mariusz Zdrojek z Wydziału Fizyki PW. Prezentowane były również dwa postery: dr inż. Marty Mazurkiewicz-Pawlickiej z Laboratorium Grafenowego PW i Anny Łapińskiej - doktorantki z Wydziału Fizyki PW.

Podczas trwającej kilka dni konferencji ogłoszono powołanie inicjatywy Graphen in Poland. Poza Politechniką Warszawską współtwórcami przedsięwzięcia są: Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych, Politechnika Łódzka, Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Fizyki Uniwersytetu Łódzkiego oraz firmy Nano Carbon, Advanced Graphene Products (AGP) i SECO/WARWICK. Zadaniem Graphen in Poland ma być rozwój badań nad wykorzystaniem grafenu w różnych dziedzinach życia i gospodarki.

Graphene Week to konferencja non profit organizowana przez Komisję Europejską w ramach 10-letniego programu Unii Europejskiej „Graphene Flagship”. Koordynatorem programu jest Chalmers University of Technology w Göteborgu. Organizatorem warszawskiej konferencji Graphene Week 2016 był Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim.

Podobne materiały:

Spin off z grafenem w tle
Otwarcie Laboratorium Grafenowego w Politechnice Warszawskiej
Grafen płatkowy specjalnością nowo powstającego laboratorium Politechniki Warszawskiej
Relacja z XI Spotkania Interdyscyplinarnego CEZAMAT

Źródło: BPI