Wernisaż Jerzego Z. Kosiuczenki „Jazz i folklor”

Wernisaż Jerzego Z. Kosiuczenki „Jazz i folklor”

Na Wydziale Fizyki PW zagościła wystawa prac dr. Jerzego Kosiuczenki pt. „Jazz i folklor”. Fotografie przedstawiające muzyków z różnych stron świata można oglądać od 12 do 27 czerwca br.

Dr Jerzy Z. Kosiuczenko, adiunkt na Wydziale Politechniki Warszawskiej w Zakładzie Badań Strukturalnych, jest nie tylko absolwentem naszej Uczelni i czynnym wykładowcą, ale również artystą któremu niewątpliwie „coś w duszy gra”. Jego zamiłowanie do muzyki odzwierciedla wystawa autorskich fotografii prezentowana na Wydziale Fizyki pt. „Jazz i folklor”. Otwarcia wernisażu dokonał prof. Mirosław Karpierz, Dziekan Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, podczas gdy o historii powstania ekspozycji opowiadał jej autor. Oprawę muzyczną zapewnił klarnecista Adam Mazurek wykonując szereg utworów na klarnecie z towarzyszeniem skrzypiec, na których zagrała jego 6. letnia córeczka Agatka.

Wernisaż Jerzego Z. Kosiuczenki „Jazz i folklor”

Wernisaż Jerzego Z. Kosiuczenki „Jazz i folklor”. Na zdjęciu autor wystawy

Na wystawie, której pierwsza odsłona nastąpiła w Zakopanem, zaprezentowane zostały zdjęcia ze zbiorów powstałych podczas Festiwali Folkloru Ziem Górskich, Nowa Tradycja i Skrzyżowanie Kultur w Warszawie oraz Bundesmusikfest w Tyrolu a także z wielu innych koncertów w kraju i za granicą.

Wernisaż Jerzego Z. Kosiuczenki „Jazz i folklor”

Autor ekspozycji zapytany przez redakcję Biuletynu Politechniki Warszawskiej skąd czerpał inspirację do podjęcia takiego właśnie tematu wystawy odpowiada: „Pokochałem góry i ludzi gór. Ten mianownik łączy wszystkie postacie przedstawione na fotografiach. Choć najbardziej dosłownie określa je muzyka. Dzieje się tak, gdyż jazz ma źródło w muzyce etnicznej. Te dwa pojęcia przenikają się nawzajem, a słowo folklor wzbogaca wspomniane wyrażenie o zwyczaje ludności.” 

Wernisaż Jerzego Z. Kosiuczenki „Jazz i folklor”

Bohaterowie wystawy pochodzą z czterech kontynentów. Pomimo różnych doświadczeń, łączy ich umiłowanie muzyki oraz gór. I jeszcze jedno, a mianowicie głębokie spojrzenie w głąb ludzkiej duszy. Autor wystawy wchodzi w interakcje z modelami, dzięki czemu patrzą oni wprost na obserwatora, zdając się przenikać jego myśli. „Staram się fotografować nie przez zaskoczenie, lecz po nawiązaniu kontaktu słownego i wzrokowego” – mówi  dr Jerzy Z. Kosiuczenko. 

Wernisaż Jerzego Z. Kosiuczenki „Jazz i folklor”

Fotografie zachwycają ekspresją mimiki i ruchów artystów, którzy muzykę wyrażają całą swoją postacią. Dyskretne światło uchwycone w migawce autora zdjęć uwypukla charakter chwili i maluje przestrzeń porozumienia pomiędzy modelem a obserwatorem wystawy.

Wernisaż Jerzego Z. Kosiuczenki „Jazz i folklor”

Na zdjęciach przedstawieni są mistrzowie muzyki z całego świata, reprezentujący style muzyczne od jazzu do funku, reggae i afro beatu. Są tu, między innymi, z Portugalii Sara Tavares, z Hiszpanii mistrzyni flamenco - Carmen Linares, a z Polski Hanka Rybka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Urszula Dudziak i wielu innych muzyków.

Wernisaż Jerzego Z. Kosiuczenki „Jazz i folklor”

Warto wspomnieć, iż artystyczne zdolności dr Jerzy Z. Kosiuczenko rozwijał już podczas studiów pod okiem artysty malarza Tadeusza Bołoza i prof. Barbary Joncher. Fotografią zaczął interesować się nieco później, od czasu pracy naukowej nad elektrofotografią. Obecnie wśród podejmowanych przez niego tematów znajdziemy również wątek z Madonnami, które artysta fotografuje na terenie całej Europy. 

Galeria zdjęć dr. Jerzego Z. Kosiuczenki TUTAJ

Podobne materiały:

Klimatyczna stolica w wystawie prac słuchaczy UTW PW
„Fantazje natury” Teresy Gumołowskiej