Biuletyn PW / Kultura i Tradycja / Wernisaż Jerzego Z. Kosiuczenki „Jazz i folklor”

Wernisaż Jerzego Z. Kosiuczenki „Jazz i folklor”

Na Wydziale Fizyki PW zagościła wystawa prac dr. Jerzego Kosiuczenki pt. „Jazz i folklor”. Fotografie przedstawiające muzyków z różnych stron świata można oglądać od 12 do 27 czerwca br.

Dr Jerzy Z. Kosiuczenko, adiunkt na Wydziale Politechniki Warszawskiej w Zakładzie Badań Strukturalnych, jest nie tylko absolwentem naszej Uczelni i czynnym wykładowcą, ale również artystą któremu niewątpliwie „coś w duszy gra”. Jego zamiłowanie do muzyki odzwierciedla wystawa autorskich fotografii prezentowana na Wydziale Fizyki pt. „Jazz i folklor”. Otwarcia wernisażu dokonał prof. Mirosław Karpierz, Dziekan Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, podczas gdy o historii powstania ekspozycji opowiadał jej autor. Oprawę muzyczną zapewnił klarnecista Adam Mazurek wykonując szereg utworów na klarnecie z towarzyszeniem skrzypiec, na których zagrała jego 6. letnia córeczka Agatka.

Wernisaż Jerzego Z. Kosiuczenki „Jazz i folklor”. Na zdjęciu autor wystawy

Na wystawie, której pierwsza odsłona nastąpiła w Zakopanem, zaprezentowane zostały zdjęcia ze zbiorów powstałych podczas Festiwali Folkloru Ziem Górskich, Nowa Tradycja i Skrzyżowanie Kultur w Warszawie oraz Bundesmusikfest w Tyrolu a także z wielu innych koncertów w kraju i za granicą.

Autor ekspozycji zapytany przez redakcję Biuletynu Politechniki Warszawskiej skąd czerpał inspirację do podjęcia takiego właśnie tematu wystawy odpowiada: „Pokochałem góry i ludzi gór. Ten mianownik łączy wszystkie postacie przedstawione na fotografiach. Choć najbardziej dosłownie określa je muzyka. Dzieje się tak, gdyż jazz ma źródło w muzyce etnicznej. Te dwa pojęcia przenikają się nawzajem, a słowo folklor wzbogaca wspomniane wyrażenie o zwyczaje ludności.” 

Bohaterowie wystawy pochodzą z czterech kontynentów. Pomimo różnych doświadczeń, łączy ich umiłowanie muzyki oraz gór. I jeszcze jedno, a mianowicie głębokie spojrzenie w głąb ludzkiej duszy. Autor wystawy wchodzi w interakcje z modelami, dzięki czemu patrzą oni wprost na obserwatora, zdając się przenikać jego myśli. „Staram się fotografować nie przez zaskoczenie, lecz po nawiązaniu kontaktu słownego i wzrokowego” – mówi  dr Jerzy Z. Kosiuczenko. 

Fotografie zachwycają ekspresją mimiki i ruchów artystów, którzy muzykę wyrażają całą swoją postacią. Dyskretne światło uchwycone w migawce autora zdjęć uwypukla charakter chwili i maluje przestrzeń porozumienia pomiędzy modelem a obserwatorem wystawy.

Na zdjęciach przedstawieni są mistrzowie muzyki z całego świata, reprezentujący style muzyczne od jazzu do funku, reggae i afro beatu. Są tu, między innymi, z Portugalii Sara Tavares, z Hiszpanii mistrzyni flamenco - Carmen Linares, a z Polski Hanka Rybka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Urszula Dudziak i wielu innych muzyków.

Warto wspomnieć, iż artystyczne zdolności dr Jerzy Z. Kosiuczenko rozwijał już podczas studiów pod okiem artysty malarza Tadeusza Bołoza i prof. Barbary Joncher. Fotografią zaczął interesować się nieco później, od czasu pracy naukowej nad elektrofotografią. Obecnie wśród podejmowanych przez niego tematów znajdziemy również wątek z Madonnami, które artysta fotografuje na terenie całej Europy. 

Galeria zdjęć dr. Jerzego Z. Kosiuczenki TUTAJ

Podobne materiały:

Klimatyczna stolica w wystawie prac słuchaczy UTW PW
„Fantazje natury” Teresy Gumołowskiej

CYTAT TYGODNIA

"

 

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…

 

 

Adam Mickiewicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW