Politechnika Warszawska uczelnią przyjazną startupom

Politechnika Warszawska znalazła się w gronie dziesięciu najbardziej przyjaznych startupom uczelni w Polsce w ramach organizowanego z okazji 10-lecia Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości rankingu TOP10 Startup Friendly.

Politechnika Warszawska została doceniona za rozwój rynku startupowego w Polsce, stając się wraz ze swoim inkubatorem sercem społeczności startupowej. – To  z Państwa Uczelni wywodzą się najlepsze startupy w Polsce, w końcu to tutejsze startupy pozyskują inwestycje kapitałowe, stawiając przy tym na rozwój globalny – podkreślają Organizatorzy.

Ranking TOP10 Startup Friendly

• Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Politechnika Warszawska
  • Uniwersytet Warszawski
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Uniwersytet Śląski
  • Uniwersytet Gdański
  • Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Gratulacje Politechnice Warszawskiej złożył Jacek Aleksandrowicz, Prezes AIP i Wiceprezes Polski Przedsiębiorczej – Jeszcze raz chciałbym docenić osiągnięcia Państwa Uczelni na tak ważnym polu dla polskiej gospodarki oraz złożyć gratulacje Państwu jako laureatowi rankingu. Jednocześnie życzę kolejnych dekad obfitujących w sukcesy na tym młodym, dopiero wschodzącym, ale jak kluczowym dla przyszłości naszego kraju rynku.

Polska scena startupowa z towarzyszącymi jej inkubatorami zaczęła się tworzyć 10 lat temu. Uczelnie stały się kluczowym miejscem jej rozwoju. Łącznie 51% polskich startupów skorzystało ze wsparcia inkubatorów.

Idea AIP (Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości) narodziła się za przyczyną Jacka Aleksandrowicza, Mariusza Turskiego i Dariusza Żuka, którzy za cel postawili sobie stworzenie z Polski miejsca, gdzie można zacząć swój biznes w najłatwiejszy, najszybszy i najmniej ryzykowny sposób na świecie. Pierwsze inkubatory zostały stworzone przez nich od zera w 2004 roku dzięki pozyskaniu niewielkich środków od sponsorów i zaangażowaniu wolontariuszy, pasjonatów przedsiębiorczości. Wymyślony i wdrożony w całej Polsce model preinkubacji, czyli udostępniania osobowości prawnej AIP startującym przedsiębiorcom okazał się strzałem w dziesiątkę. Już w 2005 roku sieć AIP liczyła 12 inkubatorów w całej Polsce, a na zakończenie 2006 roku AIP świętowały 300 firm. Szybko rosnąca liczba firm powstających dzięki AIP i liczba inkubatorów zostały docenione przez szereg instytucji. W 2007 roku Inkubatory AIP uzyskały certyfikat systemu zarządzania jakością ISO 9001:2000, a w kolejnych latach zostały wyróżnione nagrodami wielu instytucji, m.in. Parlamentu Studentów RP, Komisji Europejskiej czy ministerstw. W 2009 roku Inkubatory AIP zostały wpisane przez polski rząd na listę projektów kluczowych dla polskiej gospodarki. W kolejnych latach dzięki pozyskaniu środków unijnych biura Inkubatorów zostały zmodernizowane i w pełni wyposażone w nowoczesny sprzęt, a AIP stały się największą siecią inkubatorów na świecie. Od 2004 dzięki AIP powstało na rynku już ponad 7000 firm (źródło: AIP)

Podobny materiał:
Politechnika Warszawska wspiera ADAMED SmartUP