Biuletyn PW / Studenci Doktoranci Absolwenci / 10 lat akcji Dziewczyny na Politechniki!

10 lat akcji Dziewczyny na Politechniki!

8 marca br. w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej zainicjowano jubileuszową akcję Dziewczyny na Politechniki!, w ramach której 30 marca odbędzie się Ogólnopolski Dzień Otwarty dla Dziewczyn.

Akcje: Dziewczyny na Politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! zainicjowane zostały przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Oba wydarzenia za najważniejszy cel stawiają sobie przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych.

Relacja z akcji w Politechnice Warszawskiej

Jak zauważyła obecna na konferencji w Politechnice Warszawskiej minister Elżbieta Rafalska z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: - Kobiety po studiach na kierunkach ścisłych lepiej odnajdują się na rynku pracy.

Otwarcie konferencji Dziewczyny na Politechniki!/fot. Biuletyn PW

O kampanii

Kampania Dziewczyny na Politechniki! w roku 2017 świętuje swoje dziesięciolecie. Idea projektu narodziła się w roku 2006, a inspiracją dla niej była niemiecka inicjatywa Girl’s Day. Jak potwierdza raport Kobiety na politechnikach 2007-2017 w ciągu ostatnich 10 lat akcji Dziewczyny na Politechniki! udział dziewczyn na uczelniach technicznych wzrósł z 30% do 37% i wciąż się zwiększa. W tym samym czasie udział kobiet wśród doktorantów na uczelniach technicznych wzrósł prawie o 8%. Oznacza to, że studia na politechnikach wybierają coraz częściej utalentowane maturzystki. Wobec trwającego od 2006 r., a spowodowanego względami demograficznymi, uczelnie techniczne okazały się być jedynymi, obok mundurowych, które odnotowały w ostatnich 10 latach wzrost liczby studentów - i to wyłącznie kobiet. Od roku 2007 liczba dziewczyn na uczelniach technicznych wzrosła w Polsce o ponad 8 tysięcy, a mężczyzn, w tym samym czasie spadła o ponad 34 tysiące. - Najwyraźniej zasób ukryty w otoczeniu, jakim były dziewczyny, które mogły iść na politechniki - ale z jakichś kulturowych czy też społecznych powodów nie szły - udało się w końcu uruchomić - powiedział prof. Jan Szmidt, Rektor PW i Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Powitanie uczestników konferencji przez prof. Jana Szmidta, Rektora PW (z prawej strony) /fot. Biuletyn PW

Ogólnopolski Dzień Otwarty Dla Dziewczyn

Kulminacyjnym punktem akcji jest co roku Ogólnopolski Dzień Otwarty Dla Dziewczyn. W czwartek 30 marca br. studentki i absolwentki, spotkają się z uczennicami szkół ponadgimnazjalnych, aby opowiedzieć im o swojej ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach. Jest to niepowtarzalna szansa dotknięcia tego, nad czym pracuje się na kierunkach technicznych i ścisłych. Studentki opowiedzą także o blaskach i cieniach studiowania w grupach z przewagą „pierwiastka męskiego”.

Szczegóły akcji w Politechnice Warszawskiej>>

IT for SHE

Z okazji jubileuszu Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” wraz z partnerami z branży technologicznej i innowacyjnej zdecydowała się powołać program wspierania studentek kierunków informatycznych IT for SHE, którego celem jest zwiększenie udziału kobiet w branży technologicznej poprzez pomoc studentkom kierunków informatycznych w wejściu na rynek pracy. Szczegóły: itforshe.pl.

Kadr z jubileuszowej prezentacji/fot. Biuletyn PW

Stypendia dla dziewczyn w nowych technologiach

8 marca w Politechnice Warszawskiej zainaugurowano również III edycję programu stypendialnego dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z nowymi technologiami. Stypendystki otrzymają różnorodne wsparcie merytoryczne i finansowe. Znajdą się pod opieką Mentora lub Mentorki - doświadczonych pracowników firmy Intel. Otrzymają stypendium w wysokości 12 000 zł (brutto), które pokryje część wydatków, jakie ponoszą w związku ze studiami. Zostaną również zaproszone do udziału w programie stażowym - w gdańskim centrum badawczo-rozwojowym Intela (największym ośrodku R&D Intela w Europie). Szczegóły: stypendiadladziewczyn.pl.

Zdjęcia: Biuletyn PW

CYTAT TYGODNIA

"

 

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…

 

 

Adam Mickiewicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW