Biuletyn PW / Studenci Doktoranci Absolwenci / Dyskusja o problemach rozwoju gospodarczego w PW Filii w Płocku

Dyskusja o problemach rozwoju gospodarczego w PW Filii w Płocku

Studenckie Koło Naukowe SONDA, działające przy Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych PW Filii w Płocku, zorganizowało V Międzynarodową Konferencję Naukową „Współczesne problemy rozwoju gospodarczego”.

Konferencja odbyła się w dniach 18-19 maja br. w Audytorium Politechniki Warszawskiej w Płocku. Tematem przewodnim były Aktualne wyzwania ekonomii z perspektywy teorii i praktyki gospodarczej. Spotkanie otworzyła dr Barbara Felic, Zastępca Dyrektora ds. Studiów KNEiS.

Integralną częścią Konferencji było spotkanie studentów z pracodawcami i przedstawicielami biznesu, mające m.in. na celu dążenie do doskonalenia programów kształcenia w celu dostosowania ich do zmieniających się potrzeb rynku pracy. Sponsorem Konferencji był PKN ORLEN S.A., który reprezentowały: Małgorzata Maliszewska-Miętek, Kierownik Zespół Rekrutacji Obszar Kadr PKN ORLEN S.A.; Agnieszka Gonet-Patla, członek Zarządu ORLEN Centrum Usług Korporacyjnych Sp. z o.o.; Anna Chojnoska, Dział ds. Personalnych ORLEN Centrum Usług Korporacyjnych Sp. z o.o.

Przedstawiciele Grupy PKN ORLEN na konferencji Współczesne problemy rozwoju gospodarczego/fot. PW Filia w Płocku

Wśród prelegentów znaleźli się również: Dariusz Boszko, Z-ca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy; Zbigniew Bryła, Z-ca Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku; Krzysztof Buczkowski, Dyrektor Miejskiego Urzędu Pracy w Płocku; Izabela Chęcińska, CNH Industrial Sp. z o.o.; Monika Jarzębska, Urząd Skarbowy w Sierpcu; Monika Jasińska, Urząd Skarbowy w Płocku, Kierownik Działu Sekretariatu; Iwona Sierocka, Wicestarosta Płocki; Aleksandra Słupska, Koordynator ds. komunikacji i edukacji, ZUS Oddział w Płocku; Krzysztof Sulkowski, Softhard S.A. Płock; Marcin Zawadka, Wójt Gminy Słupno.

Tematem przewodnim konferencji były "Aktualne wyzwania ekonomii z perspektywy teorii i praktyki gospodarczej"/fot. PW Filia w Płocku

Po spotkaniu studentów z pracodawcami rozpoczął się panel główny Konferencji, a jego otwarcia dokonali dr Magdalena Kludacz-Alessandri i dr hab. inż. Andrzej Marciniak, prof. PW. Wygłoszone referaty dotyczyły między innymi problemów konsumpcji, innowacji i przedsiębiorczości. W konferencji udział wzięli prelegenci między innymi z:

• Budapest University of Technology and Economics,
  • Technical University Environmental, Lithuania,
  • Rivne Regional Institute of Postgraduate Pedagogical Education Ukraine,
  • University of Beira Interior, Covilha, Portugalia,
  • University of Latvia,
  • Istanbul Medipol University,
  • The College of Regional Development in Prague and Faculty of Edukacion, Charles University,
  • Uman National University of Horticulture,
  • Pavlo Tychyna Uman State Pedagogical University,
  • Uniwersytetu Finansów i Ekonomii w Ułan Bator, Mongolia,
  • Politechniki Śląskiej,
  • Politechniki Częstochowskiej,
  • Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie,
  • Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,
  • Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku.

Referaty zaprezentowano w kilku sesjach plenarnych, które  poprowadzili pracownicy naukowi Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych: dr Magdalena Kludacz-Alessandri, dr Barbara Felic, dr inż. Marlena Piekut, dr Katarzyna Osiecka, dr Monika Burżacka i Magdalena Kapela. Po każdym panelu naukowym był czas na dyskusję. Niebawem organizatorzy konferencji planują wydanie monografii, która jest już w trakcie przygotowania.

Drugiego dnia Konferencji odbyły się warsztaty „Ekonomia - to się opłaca”, w których uczestniczyli uczniowie z Zespołu Szkół Nr 4 w Mławie. Studenci z Koła Naukowego Sonda zaprezentowali uczniom zagadnienia związane przedsiębiorczością i organizacją pracy oraz perspektywy kariery zawodowej przyszłych ekonomistów. Uczniowie, którzy najlepiej rozwiązali krótki test, zostali nagrodzeni.

Źródło: PW Filia w Płocku

Bo nie jest światło, by pod korcem stało.

Cyprian Kamil Norwid, Promethidion

Sekcja Komunikacji Społecznej