Biuletyn PW / Studenci Doktoranci Absolwenci / HAL-062 i Sirius rywalizowały na pustyni Utah

HAL-062 i Sirius rywalizowały na pustyni Utah

Dwie drużyny z PW - z Koła Naukowego Robotyków i Studenckiego Koła Astronautycznego - uczestniczyły w finale międzynarodowych zawodów studenckich łazików marsjańskich University Rover Challenge. Zawody odbyły się między 30 maja a 1 czerwca 2019 r. na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych.

Oba koła działają przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW. Koło Naukowe Robotyków (KNR Team) wystartowało z łazikiem HAL-062, który dzielnie radził sobie w kolejnych konkurencjach. Perfekcyjnie wykonał zadania, które wymagały użycia manipulatora (będzie on służył do wykonywania misji lub napraw na symulatorze stacji kosmicznej na Marsie). Znakomicie spisał się również w ostatniej konkurencji z wykorzystaniem mobilnego laboratorium. Ostatecznie KNR Team zajął 21. miejsce wśród 84 drużyn z całego świata.

Studenckie Koło Astronautyczne (zespół SKA Robotics) uczestniczyło w zawodach z łazikiem Sirius. W konkurencji Science drużyna osiągnęła trzeci najlepszy wynik na świecie - 92/100 pkt. Udało jej się zbadać niemal wszystkie próbki gleby. W klasyfikacji generalnej zajęli 23. miejsce.

Wyjazd na zawody zorganizowano w ramach projektu „Najlepsi z najlepszych! 3.0”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Źródło i zdjęcia: www.facebook.com/kolo.naukowe.robotykow.knr i www.facebook.com/SKA.PW

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…