Międzynarodowy sukces studentów Politechniki Warszawskiej na Shell Eco-marathon

W lipcu członkowie Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów wystartowali w zawodach Shell Eco-marathon w Londynie. Do Polski wracają z drugim miejscem w Europie.

Shell Eco-marathon to zawody pozwalające wyłonić ergonomiczny pojazd o minimalnym zużyciu paliwa. W tegorocznej edycji konkursu walczyło ze sobą aż 200 zespołów z całej Europy. PAKS, czyli konstrukcja od podstaw zaprojektowana i wykonana przez studentów Politechniki Warszawskiej, uzyskał wynik 257 km na jednym litrze benzyny.

W tym roku uczestnicy maratonu stawili czoła wymagającemu torowi. Dzięki dokładnej analizie, która pozwoliła opracować strategię przejazdu, PAKS znalazł się na podium, zdobywając II miejsce w kategorii Urban Concept.

Koło Naukowe SKAP podczas Shell Eco-marathon 2016/ fot. SKAP PW

Studenci nie zamierzają osiadać na laurach. Już teraz pracują nad następcą PAKSa - Urbanem. Przewidują, że uzyska on jeszcze lepsze wyniki.

- Bazując na doświadczeniach zdobytych podczas budowania i udoskonalania obecnego bolidu, chcemy stworzyć pojazd, którego celem będzie konkurowanie z najlepszymi zespołami na świecie na zawodach Shell Eco-marathon nie tylko w naszej kategorii paliwowej, ale też w klasyfikacji ogólnej – powiedział Krzysztof Banasik, kierownik projektu PAKS.

Podobny materiał:

Z Politechniki na europejskie tory