Biuletyn PW / Studenci Doktoranci Absolwenci / Misja PW-Launcher 1 powraca ze stratosfery

Misja PW-Launcher 1 powraca ze stratosfery

Dnia 18 kwietnia br. z terenu Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego w Czechowicach-Dziedzicach wypuszczony został balon o masie nieprzekraczającej 5,8 kg. Wydarzenie zorganizowała Sekcja Balonowa Studenckiego Koła Astronautycznego PW.

Balon miał na celu przetestowanie zaprojektowanych przez członków Koła układów elektronicznych, wykonanie zdjęć Ziemi z dużej wysokości oraz testowanie i eksperymentalne wykorzystanie znajdujących się na pokładzie balonu ładunków użytecznych.

Misja PW-Launcher 1 wyniosła do stratosfery pięć eksperymentów naukowych: trzy Sekcji Balonowej - KULLA 2, KULLA 3, CAPELLA P1, jeden Zespołu PW-Sat2 - PARTICULA 4 oraz eksperyment studentki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Start balonu 18.04.2015/fot. Sekcja Balonowa SKA PW

Opis eksperymentów

 • Mylarowa, pokryta aluminium KULLA 2 to elektrostatyczny próbnik (sonda kulowa) wyposażony w aparaturę mierzącą natężenie pola elektrycznego w miarę wzlotu w wyższe warstwy atmosfery. Dodatkowo w jego dolnej części umieszczono rurkę Prandtla, umożliwiającą pomiar ciśnienia statycznego oraz dynamicznego w czasie zlotu na ziemię (różnica ciśnień pozwala określić rzeczywistą prędkość opadania).
 • Mylarową, a zarazem przezroczystą KULLĘ 3 zaprojektowano w celu zbadania właściwości termodynamicznych powłoki (wewnętrznego efektu cieplarnianego) za pomocą półprzewodnikowego czujnika temperatury. Badanie pozwala wprowadzić odpowiednią poprawkę do obliczeń aerostatycznych stratosferycznego sterowca nowej generacji ROMA (Remotely Operable Multipotential Aerostat).
 • 200-metrowa CAPELLA P1 to prawdopodobnie największa (najdłuższa) napowietrzna antena na świecie, pozwalająca zebrać niezbędne informacje na temat zachowania się tak długiej i giętkiej struktury w czasie lotu przez naładowane elektrycznie chmury oraz w czasie podróży na ziemię. Będąca odbiorczym dipolem symetrycznym, CAPELLA P1 posiada własną, malutką gondolę, w której umieszczono sprzężony z przewodami odbiorczymi odbiornik radiowy nastawiony na częstotliwość 225 kHz. Dzięki temu pokładowy rejestrator dźwięku umożliwi zbadanie propagacji w troposferze sygnału z Radiowego Centrum Nadawczego w Solcu Kujawskim (np. przejście z fali przyziemnej w falę przestrzenną). Doświadczenia i wyniki zebrane w trakcie przeprowadzania eksperymentu CAPELLA P1 posłużą do stworzenia następnego eksperymentu (CAPELLA 1), będącego już napowietrznym nadajnikiem z symetryczną, 300-metrową anteną, przeznaczoną na fale myriametrowe. Patronem programu CAPELLA zostało Stowarzyszenie Park Kulturowy Radiostacja Babice, część sprzętu elektronicznego dostarczyła firma ZimTech z Warszawy.
 • PARTICULA 4/PW-Sat2 Sail to stratosferyczna wersja żagla deorbitacyjnego, w jaki zostanie wyposażony drugi polski studencki satelita PW-Sat2. Żagiel o powierzchni 4 m2 zaprojektowano w celu wypuszczenia go pod gondolą, wzdłuż przechodzącej przez jego środek linki stabilizującej. W ten sposób uzyskany zostanie krótkotrwały efekt mikrograwitacji. Rozwijająca się za pomocą prototypowego mechanizmu sprężynowego konstrukcja będzie filmowana z góry i z dołu przez kamery (górna kamera umieszczona w gondoli głównej balonu, dolna w ochronnym pojemniku, będącym punktem mocowania anteny eksperymentu CAPELLA P1).
 • Eksperyment z aparatem otworkowym prowadzony przy wykorzystaniu urządzenia badającego wpływ zmian intensywności promieniowania słonecznego na różnych wysokościach lotu na materiał światłoczuły.

Balon w stratosferze/fot. Sekcja Balonowa SKA PW

Szczegóły misji:

 • Termin: 18.04.2015 godz. od 14:00 do 17:00 czasu lokalnego.
 • Miejsce: współrzędne (WGS-84) 49°55'56.8"N 19°00'49.7"E.
 • Wykonawca przedsięwzięcia: Sekcja Balonowa Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej.
 • Kolor balonu: biały.
 • Kolor spadochronu: pomarańczowo-granatowy.
 • Rodzaj balonu: balon średni, gazowy, wypełniony helem.
 • Ilość balonów: 1 szt.
 • Średnica balonu: min. 216 cm, max 1310 cm.
 • Prędkość wznoszenia: 10 m/s.
 • Prędkość opadania: 6 m/s.
 • Częstotliwość radiosondy: 144,8 MHz.
 • Granice pionowe: 32000km (FL 1050).

Wyniki eksperymentów poznamy już wkrótce. Aktualne informacje dostępne są na fanpage'u sekcji: facebook.com/SekcjaBalonowa.

Zdjęcia: Sekcja Balonowa SKA PW

CYTAT TYGODNIA

"

 

Tu maska maskę dręczy!
Zrzućcie maski!
Zwykłymi stańcie się ludźmi!

 

 

Witold Gombrowicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW