Studenci PW Filii w Płocku w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych

Studenci z Koła Naukowego Informatyki Stosowanej ENIGMA wzięli udział w pracach naukowo-badawczych przy eksperymencie NA61 w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie.

Od 23 do 27 września 2019 r. Jakub Wiktorowicz i Dominik Gawliński z Koła Naukowego Informatyki Stosowanej ENIGMA oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku pracowali, pod kierunkiem dr. hab. Janusza Kempy, przy eksperymencie NA61 z najwybitniejszymi fizykami z całego globu.

W największym laboratorium jądrowym na świecie młodzi płocczanie byli odpowiedzialni za przygotowanie oryginalnych, nowych programów graficznych w wersji 2D i 3D. Posłużą one do analizy wyników doświadczalnych oddziaływań jądrowych jądro-jądro wysokich energii. Te badania to kolejny krok nauki, mający na celu poznanie własności plazmy gluonowo-kwarkowej oraz ciemnej materii. Możliwość bezpośredniej współpracy z CERN-em było dla studentów szansą na poznanie najnowszych metod badawczych, pracę przy najnowocześniejszej aparaturze oraz zapoznanie się z innowacyjnymi rozwiązaniami informatycznymi.

Źródło i zdjęcie: Politechnika Warszawska Filia w Płocku