Biuletyn PW / Studenci Doktoranci Absolwenci / Studenci zagraniczni w Polsce

Studenci zagraniczni w Polsce

Politechnika Warszawska od lat współpracuje z uczelniami z całego świata. Programy wymiany studentów nie mają przed nami tajemnic.  A jak wygląda ta kwestia w skali kraju?

Centrum Współpracy Międzynarodowej Politechniki Warszawskiej aktywnie poszukuje możliwości współpracy z zagranicznymi szkołami wyższymi już od wielu lat. Efektem tych działań są podpisywane umowy w zakresie wymiany studentów. Informacje o wizytach delegacji, które pragną nawiązać bliższy kontakt z naszą społecznością akademicką znajdują się w zakładce Współpraca Uczelni.

W wywiadzie przeprowadzonym dla Gazety Wyborczej (wydanie z dnia 29.09. 2014 r.) prof. Lena Kolarska-Bobińska podkreśla dużą rolę umiędzynarodowienia uczelni w procesie rozwoju kadr i ich wpływu na gospodarkę: - Umiędzynarodowienie to znacznie cos więcej niż tylko dobre wykorzystanie środków europejskich. To międzynarodowa współpraca z innymi naukowcami, ale też zatrudnianie u nas zagranicznych wykładowców i przyciąganie zagranicznych studentów. Dziś uczy się u nas 36 tys. Obcokrajowców, a chcielibyśmy te liczbę podwoić. Są takie kraje w których studiujący obcokrajowcy są jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki np. Australii.

Minister wskazuje na coraz większe zainteresowanie studiami w Polsce ze strony młodzieży ukraińskiej, ale także z krajów arabskich. Dla studentów ważny jest bowiem wysoki poziom studiów w relacji do ceny, którą przyjdzie im zapłacić za naukę. Nie jest tajemnicą, że studia w Polsce są tańsze niż w USA czy Wielkiej Brytanii. A przy uzyskaniu odpowiednich akredytacji staną się równie atrakcyjne. – Uczelnie medyczne już od kilku lat świetnie sobie radzą z kształceniem zagranicznych studentów, bo uzyskały odpowiednie akredytacje. Teraz o podobne staramy się dla politechnik. Rozmawialiśmy już o tym z amerykańskimi władzami. Rektorzy już się przygotowują do większego otwarcia na studentów zagranicznych – dodaje minister.

Bieżące informacje na temat współpracy Politechniki Warszawskiej znajdują na stronie CWM PW

Źródło: Justyna Suchecka, Lepsze uczelnie dostana najwięcej, Gazeta Wyborcza, 29 września, 2014 r.

CYTAT TYGODNIA

"

 

Prawdziwy przyjaciel to nie ten,
który odwala za ciebie całą robotę, lecz ten który uświadomi ci, że wszystko masz zrobić sam

 

 

Edward Stachura

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW