Trwa budowa motocyklu na międzynarodowe zawody

Studenci mechaniki i budowy maszyn na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej pracują nad prototypem motocykla klasy preMoto3. Zamierzają wystartować z nim w zawodach MotoStudent, które odbędą się w Hiszpanii. Będą jedyną drużyna z Polski.

Zespoły startujące w konkursie otrzymują od organizatorów silnik z drogowego KTM-a RC250, o pojemności 250cm3, koła, opony oraz układ hamulcowy. Pozostałe elementy muszą samodzielnie zaprojektować, a następnie zbudować motocykl, który powinien ważyć minimum 95 kg.

Studenci zaczęli od opracowania wstępnej koncepcji motocykla w tym jego wymiarów, pozycji kierowcy, geometrii podwozia, układów zawieszenia i układów dźwigowych. W programie CAD zostały narysowane wszystkie elementy modelu, a wytrzymałość konstrukcji została sprawdzona za pomocą obliczeń. Część potrzebnych elementów studenci zbudują sami, część będą musieli zamówić. Koniec budowy planowany jest pod koniec lipca. Następnie przez 2,5 miesiąca zespół będzie testował motocykl na torze.

W tegorocznych zawodach MotoStudent wystartują 74 drużyny z 17 krajów. Drużyna WUT SiMRacing Team z sekcji Studenckiego Koła Naukowego Mechaników Pojazdów działającego na Wydziale SiMR weźmie w nich udział po raz pierwszy.

Informacje o inicjatywie: Studenci budują motocykl na międzynarodowe zawody

Źródło: BPI, fot. WUT SiMRacing Team