Biuletyn PW / Studenci Doktoranci Absolwenci / Zwycięski robot głębinowy dziełem studentów PW

Zwycięski robot głębinowy dziełem studentów PW

18 sierpnia 2014 r. przedstawiciele Studenckiego Koła Astronautycznego odebrali puchar za skonstruowanie najlepszego robota głębinowego w międzynarodowych zawodach Black Sea ROV, które odbyły się w Rumunii.

Projekt Badawczego Robota Głębinowego polegał na zbudowaniu konstrukcji zdolnej do wykonywania podwodnych operacji. Tym samym zdalnie sterowany robot został przygotowany m.in pod kątem przeprowadzania pomiarów temperatury i pH wody. Jego konstrukcja miała jednocześnie uwzględniać możliwość przekazywania dobrej jakości obrazu za pomocą systemów wizyjnych.

Zawody Black Sea ROV (Remotely Operated Vehicle - zdalnie sterowany pojazd podwodny) odbyły się w położonej nad Morzem Czarnym rumuńskiej Konstancy. Zaprojektowany przez Studenckie Koło Astronautyczne robot miał tym razem za zadanie pokonanie podwodnego toru przeszkód z wyłowieniem wskazanych obiektów. Rywalizacja rozgrywała się w dwóch kategoriach: licea i szkoły wyższe. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych projekt z Politechniki Warszawskiej okazał się najlepszy, wygrywając walkowerem z pięcioma innymi zespołami.

Z powodu nadchodzącego sztormu i złych warunków pogodowych zawody zostały przesunięte na dzisiaj (18.08.2014 - przyp. red.). Bardzo miło jest nam ogłosić, że pomimo wielu trudności odnieśliśmy sukces i zwyciężyliśmy w kategorii uniwersyteckiej! Dziękujemy przede wszystkim naszym sponsorom za wsparcie i umożliwienie nam wyjazdu oraz wszystkim osobom trzymającym kciuki za mnóstwo pozytywnej energii i motywacji. Było ciężko, ale udało się!

Takie właśnie słowa, zaraz po ogłoszeniu wyników, zamieścili na swoim profilu w serwisie społecznościowym Facebook przedstawiciele Studenckiego Koła Astronautycznego.

Badawczy Robot Głębinowy został zbudowany w ramach projektu ERIS, którego początek związany był z Husarem - księżycową koparką na zawody NASA Lunabotics 2013.

Źródło: SKA PW

CYTAT TYGODNIA

"

 

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…

 

 

Adam Mickiewicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW