Biuletyn PW / Wydarzenia / Cztery złote medale dla studentów PW

Cztery złote medale dla studentów PW

Wielkim sukcesem zakończył się udział polskich zespołów studenckich w prestiżowych zawodach SAE Aero Design West, które odbyły się w dniach 24-26 kwietnia w Kalifornii. 4 złote medale i 1 brązowy przypadły studentom SMKN SAE AeroDesign z Politechniki Warszawskiej.

Zadaniem młodych inżynierów z całego świata (76 zespołów m.in. z USA, Indii, Japonii, Kanady, Meksyku czy Chin) było zbudowanie zdalnie sterowanego modelu tzw. samolotu udźwigowego. Samoloty rywalizują w trzech klasach: Micro, Regular oraz Advanced. Modele samolotów oceniają m.in. przedstawiciele NASA i Boeinga, a wygrywa drużyna, która zdoła wynieść jak największy ciężar w powietrze (przy jak najmniejszej masie własnej modelu). W rywalizacji liczą się także prezentacja modelu (m.in. ocena materiałów użytych do konstrukcji) oraz precyzja z jaką ładunek niesiony przez samolot zostanie zrzucony do celu na ziemi.

Studenckie Międzywydziałowe Koło Naukowe SAE AeroDesign/fot. SMKN SAE

Tradycyjnie najlepszym wynikiem pochwalić może się Politechnika Warszawska, której studenci startują w tych zawodach już od 1991 roku. Tegoroczny bilans konkursu to cztery medale złote (w klasyfikacji generalnej Micro; w klasyfikacji generalnej Regular; za max payload w klasie Regular; oraz za max payload fraction w klasie Micro) i jeden brązowy (za prezentację ustną w klasie Micro). - W klasie Micro dzięki błyskawicznemu złożeniu modelu (w 58 sek.) i skutecznym lotom z dużym obciążeniem od samego początku udało nam się wyrobić bezpieczną przewagę już pierwszego dnia. W niedzielę, mając pewne zwycięstwo, postanowiliśmy załadować wszystko co mamy i spróbować nagiąć trochę prawa fizyki. Udało się! Nasz model podniósł prawie dziewięciokrotność masy własnej i zdeklasował rywali. – opowiadają członkowie Studenckiego Międzywydziałowego Koła Naukowego SAE Aero Design Politechniki Warszawskiej. - W klasie Regular rywalizacja od początku zapowiadała się ciężko. (…) W drugiej kolejce postanowiliśmy zaryzykować i załadować do naszej "Biedronki" 30 lb. Okazało się to największym uniesionym ciężarem na tegorocznych zawodach. (…) Wielkie gratulacje dla naszych rywali za osiągnięte wyniki, z niecierpliwością oczekujemy przyszłorocznego starcia. Gratulujemy wszystkim drużynom startującym w SAE Aero Design West 2015, szczególnie ekipom z Poznania, Krakowa i Rzeszowa, które również spisały się bardzo dobrze – podkreślają studenci SMKN SAE Aero Design.

Znakomity debiut w konkursie zaliczyli studenci Akademii Górniczo-Hutniczej. Ekipa Aero Team ILK AGH zdobyła trzy srebrne medale: w klasyfikacji ogólnej klasy Advanced (za amerykańskim University of Akron), a także za raport techniczny oraz za największą dokładność zrzutu. Opiekunem naukowym studentów kierunku mechatronika z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH był prof. Tadeusz Uhl. – W opinii wielu sędziów mieliśmy najbardziej zaawansowany technologicznie model wykonany w całości z kompozytów. Mam nadzieję, że po takim debiucie w przyszłym roku zdobędziemy złoto – ocenił prof. Uhl. Grad medali zdobyli również studenci Politechniki Poznańskiej, którzy w klasyfikacji generalnej klasy Micro ustąpili pola jedynie studentom PW. Członkowie zespołu AKL SAE Aero Design Poznań zajęli także pierwsze miejsce za raport techniczny w klasie Micro, drugie za raport techniczny w klasie Regular oraz srebro (kl. Regular) i brąz (kl. Micro) w konkurencji highest payload lifted (najwyżej udźwignięty ładunek).

Studenckie Międzywydziałowe Koło Naukowe SAE AeroDesign to organizacja z ponad dwudziestoletnią tradycją, działająca przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW. Corocznie członkowie koła biorą udział w zawodach SAE AeroDesign w USA, a także w warsztatach, targach, konferencjach i innych wydarzeniach promujących lotnictwo.

Wydarzenie na Facebooku-u »

Zdjęcie: SMKN Aero Design

CYTAT TYGODNIA

"

 

Początek jest najważniejszą częścią pracy

Platon

"

31
Lip

Obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego

16:30 - 1 Sie 18:00

3
Wrz

Warsaw Spacetime Conference

00:00 - 4 Wrz 00:00

16
Paź

Nadzwyczajny Zjazd Fizyków Polskich

00:00 - 18 Paź 00:00

20
Paź

Inżynieria Ruchu Lotniczego 2020

10:00 - 21 Paź 13:00

23
Paź

Forum Inżynierów Przyszłości

00:00 - 25 Paź 00:00

29
Paź

Targi CSR

09:00 - 17:00

17
Lis

Konferencja naukowa DEMIST’20

09:30 - 16:00

2
Lip

Forum Budowlane 2021

00:00 - 3 Lip 00:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW

Logo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego