Biuletyn PW / Wydarzenia / Cztery złote medale dla studentów PW

Cztery złote medale dla studentów PW

Wielkim sukcesem zakończył się udział polskich zespołów studenckich w prestiżowych zawodach SAE Aero Design West, które odbyły się w dniach 24-26 kwietnia w Kalifornii. 4 złote medale i 1 brązowy przypadły studentom SMKN SAE AeroDesign z Politechniki Warszawskiej.

Zadaniem młodych inżynierów z całego świata (76 zespołów m.in. z USA, Indii, Japonii, Kanady, Meksyku czy Chin) było zbudowanie zdalnie sterowanego modelu tzw. samolotu udźwigowego. Samoloty rywalizują w trzech klasach: Micro, Regular oraz Advanced. Modele samolotów oceniają m.in. przedstawiciele NASA i Boeinga, a wygrywa drużyna, która zdoła wynieść jak największy ciężar w powietrze (przy jak najmniejszej masie własnej modelu). W rywalizacji liczą się także prezentacja modelu (m.in. ocena materiałów użytych do konstrukcji) oraz precyzja z jaką ładunek niesiony przez samolot zostanie zrzucony do celu na ziemi.

Studenckie Międzywydziałowe Koło Naukowe SAE AeroDesign/fot. SMKN SAE

Tradycyjnie najlepszym wynikiem pochwalić może się Politechnika Warszawska, której studenci startują w tych zawodach już od 1991 roku. Tegoroczny bilans konkursu to cztery medale złote (w klasyfikacji generalnej Micro; w klasyfikacji generalnej Regular; za max payload w klasie Regular; oraz za max payload fraction w klasie Micro) i jeden brązowy (za prezentację ustną w klasie Micro). - W klasie Micro dzięki błyskawicznemu złożeniu modelu (w 58 sek.) i skutecznym lotom z dużym obciążeniem od samego początku udało nam się wyrobić bezpieczną przewagę już pierwszego dnia. W niedzielę, mając pewne zwycięstwo, postanowiliśmy załadować wszystko co mamy i spróbować nagiąć trochę prawa fizyki. Udało się! Nasz model podniósł prawie dziewięciokrotność masy własnej i zdeklasował rywali. – opowiadają członkowie Studenckiego Międzywydziałowego Koła Naukowego SAE Aero Design Politechniki Warszawskiej. - W klasie Regular rywalizacja od początku zapowiadała się ciężko. (…) W drugiej kolejce postanowiliśmy zaryzykować i załadować do naszej "Biedronki" 30 lb. Okazało się to największym uniesionym ciężarem na tegorocznych zawodach. (…) Wielkie gratulacje dla naszych rywali za osiągnięte wyniki, z niecierpliwością oczekujemy przyszłorocznego starcia. Gratulujemy wszystkim drużynom startującym w SAE Aero Design West 2015, szczególnie ekipom z Poznania, Krakowa i Rzeszowa, które również spisały się bardzo dobrze – podkreślają studenci SMKN SAE Aero Design.

Znakomity debiut w konkursie zaliczyli studenci Akademii Górniczo-Hutniczej. Ekipa Aero Team ILK AGH zdobyła trzy srebrne medale: w klasyfikacji ogólnej klasy Advanced (za amerykańskim University of Akron), a także za raport techniczny oraz za największą dokładność zrzutu. Opiekunem naukowym studentów kierunku mechatronika z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH był prof. Tadeusz Uhl. – W opinii wielu sędziów mieliśmy najbardziej zaawansowany technologicznie model wykonany w całości z kompozytów. Mam nadzieję, że po takim debiucie w przyszłym roku zdobędziemy złoto – ocenił prof. Uhl. Grad medali zdobyli również studenci Politechniki Poznańskiej, którzy w klasyfikacji generalnej klasy Micro ustąpili pola jedynie studentom PW. Członkowie zespołu AKL SAE Aero Design Poznań zajęli także pierwsze miejsce za raport techniczny w klasie Micro, drugie za raport techniczny w klasie Regular oraz srebro (kl. Regular) i brąz (kl. Micro) w konkurencji highest payload lifted (najwyżej udźwignięty ładunek).

Studenckie Międzywydziałowe Koło Naukowe SAE AeroDesign to organizacja z ponad dwudziestoletnią tradycją, działająca przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW. Corocznie członkowie koła biorą udział w zawodach SAE AeroDesign w USA, a także w warsztatach, targach, konferencjach i innych wydarzeniach promujących lotnictwo.

Wydarzenie na Facebooku-u »

Zdjęcie: SMKN Aero Design

Kiedy nie wiesz