Debata „Czyńcie sobie Ziemię poddaną”
Spotkanie zorganizowane 20 listopada br. w Politechnice Warszawskiej i nawiązujące do papieskiego „Dziedzińca Dialogu”, obok prof. Jana Szmidta, Rektora PW zaszczycił swoją obecnością Kardynał Kazimierz Nycz.
Tematy poruszone podczas debaty dotyczyły zagadnień etycznych związanych z rozwojem cywilizacji. Została podjęta próba określenia miejsca robotyzacji i automatyzacji, sztucznej inteligencji, przedłużania życia ludzkiego oraz eksploatacji zasobów i surowców naturalnych.
W dzisiejszym świecie poszerzają się granice naszych możliwości, dotyczy to zarówno przestrzeni, jaką zajmujemy jak i długości naszej egzystencji. Dynamiczny rozwój zaawansowanych technologii sprawia, że sztuczna inteligencja coraz częściej zajmuje miejsce człowieka. Współczesna nauka pozwala na przezwyciężanie biologicznych słabości. Ale jak daleko możemy się posunąć w przedłużaniu ludzkiego życia? Ciągle rosnąca liczba ludzi na Ziemi każe nam patrzeć w gwiazdy w poszukiwaniu nowego domu. Ale gdzie i czy w ogóle istnieje kres naszego bytu? Jakie mogą być konsekwencje eksploracji Kosmosu i wytrzymałości naszych organizmów? Jak mamy więc czynić sobie Ziemię poddaną?
Na te wszystkie pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty:
- ks. dr Marek Dobrzeniecki;
- prof. Krzysztof J. Kurzydłowski;
- prof. Roman Morawski;
- dr Franciszek Rakowski;
- prof. Piotr Wolański.
Spotkanie poprowadził: redaktor Wiktor Niedzicki.
Panel dyskusyjny, przygotowany przy współpracy z Centrum Myśli Jana Pawła II, miał charakter papieskiego „Dziedzińca Dialogu”, czyli konfrontacji poglądów osób reprezentujących odmienne opinie, zarówno religijne jak i społeczne.
Wydarzenie zorganizowano w ramach konferencji naukowej Wpływ rozwoju nauki i techniki na przyszły kształt społeczeństwa i gospodarki, które wpisuje się w harmonogram obchodów 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej.
Zdjęcia: Biuletyn PW