Doktorat Honoris Causa dla prof. Jerzego Woźnickiego

Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w dniu 3 lipca 2015 roku uhonorował prof. Jerzego Woźnickiego tytułem Honoris Causa za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie nauk technicznych.

To zaszczytne wyróżnienie zostało nadane na mocy uchwały Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z dnia 22 maja 2015 r. Przyznano je za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie nauk technicznych, a szczególnie w zakresie technik przetwarzania obrazu i w dziedzinie nauk społecznych, za wytrwałość w działaniach na forum krajowym i międzynarodowym na rzecz harmonijnego powiązania wewnętrznego świata wartości współczesnego uniwersytetu z wyzwaniami świata zewnętrznego wobec uczelni oraz za aktywną działalność w ramach Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich na rzecz powstania Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Jak podkreślono w wygłoszonej przez prof. dr hab. inż. Sabinę Źróbek laudacji - Bogata wieloletnia działalność Pana Profesora nosi wszelkie znamiona wszechstronności (...). Profesor należny do grona wybitnych specjalistów z zakresu elektronicznego przetwarzania obrazu. Wyniki prowadzonych przez niego prac w tym zakresie, obok ważnych aspektów teoretycznych, charakteryzują się bardzo dużym potencjałem innowacyjnym. Opracowana przez Profesora koncepcja tzw. Statystycznej Powierzchni Obrazowej stanowi oryginalny wkład do optyki elektronowej.

Prof. Jerzy Woźnicki (w latach 1996-2002 Rektor Politechniki Warszawskiej, w pierwszej połowie lat 90. Dziekan Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych) - obecnie obejmuje stanowisko Przewodniczącego Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezesa Fundacji Rektorów Polskich oraz Dyrektora Instytutu Społeczeństwa Wiedzy, a także pełni funkcję Aktywnego Członka w V Dziedzinie Nauk - Nauki Społeczne, Prawne i Ekonomiczne Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk przydzieloną przez Europejską Akademię Nauk i Sztuk.

Profesor Woźnicki kieruje Zakładem Fotoniki Obrazowej i Mikrofalowej, działającym przy Instytucie Mikroelektroniki i Optoelektroniki Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Pobierz biografię tutaj.

Źródło: WEiTI PW