Kongres greenPOWER 2014 w Politechnice Warszawskiej
Czy kryzys energetyczny jest nieunikniony? Próbę odpowiedzi na to pytanie podjęli prelegenci i uczestnicy 5 Międzynarodowego Kongresu Energii Odnawialnej, który w dniach 23 i 24 września odbywał się w Gmachu Głównym PW.
W tematykę dwudniowego wydarzenia wprowadzili: prof. Stanisław Wincenciak, Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Warszawskiej oraz prof. Andrzej Radecki, Prezes Zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej.
Pierwszy dzień Kongresu podejmował zagadnienia polityki energetycznej i przyszłości energii ze źródeł odnawialnych. Frank Wouters, ekspert sektora OZE i zastępca Dyrektora Generalnego Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej w latach 201-2014, wskazał m.in. na zmianę paradygmatu energetycznego największych gospodarek świata, a zwłaszcza gospodarki Niemiec. Przypomniał, że 7 mln ludzi rocznie umiera skutkiem zanieczyszczenia powietrza. W obliczu powyższych faktów ekspert podkreślił znaczenie stopniowego przejścia na energetykę odnawialną. Podczas sesji plenarnej Światowy kryzys energetyczny – mit czy rzeczywistość wykład zatytułowany Innowacyjność warunkiem realizacji skutecznych strategii energetycznych? wygłosił również prof. Witold Orłowski, Dyrektor Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej.
Drugiego dnia Kongresu zaplanowano kilka sesji jednocześnie, które zadedykowane zostały tematyce bezpieczeństwa energetycznego, finansowaniu OZE, systemom wsparcia zielonej energii oraz innowacjom w rozwoju energetyki rozproszonej.
Wśród prelegentów znaleźli się liczni polscy i zagraniczni eksperci m.in. przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk, Politechniki Warszawskiej (dr Arkadiusz Węglarz, Budownictwo plus-energetyczne - szanse i możliwości dla Polski, mgr inż. Michał Chwieduk, Nowoczesne instalacje solarne) Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Instytutu Energetyki, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, czy Ministerstwa Gospodarki.
Dzięki zaproszeniu specjalistów z różnych dziedzin, uczestnicy Kongresu mogli zapoznać się zarówno z prezentacjami przedstawiającymi istniejące i planowane inwestycje, np. w Karlinie czy Zielonej Górze, jak i ze ściśle techniczną wiedzą w tematyce mikrosiłowni kogeneracyjnych, produkcji energii z ciepła odpadowego czy systemów lokalizowania i monitorowania przydomowych siłowni wiatrowych. Osoby zainteresowane inwestycjami w OZE mogły natomiast zaktualizować swoje wiadomości w kontekście barier prawnych, które stoją przez polską energetyką odnawialną, systemów wsparcia OZE w różnych krajach UE, etapów procesu budowlanego i możliwości wsparcia w ramach funduszy i instrumentów finansowych dysponowanych bezpośrednio przez Komisję Europejską lub pochodzących z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nie zabrakło także informacji o tym, jak przekonać bank i lokalną społeczność do swojego projektu.
Tegoroczny Kongres greenPOWER był już piątą edycją wydarzenia, które stało się miejscem spotkań i dyskusji przedstawicieli branży OZE z politykami, ludźmi biznesu i nauki. Wieloletnie doświadczenie i kompetencje organizatorów, Rady Programowej oraz partnerów sprawiły, że Kongres zyskał przez kolejne lata swojego istnienia szerokie grono sympatyków z Polski, Europy i całego świata.
Źródło: greenPower