Biuletyn PW / Wydarzenia / Lotnicza wystawa w Muzeum PW

Lotnicza wystawa w Muzeum PW

W Muzeum Politechniki Warszawskiej 24 lutego br. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. "Stanisław Skarżyński. Historyczny lot przez Atlantyk 1933-2013", przygotowanej z okazji 80. rocznicy wydarzenia.

W ceremonii otwarcia uczestniczyli m.in. prof. Rajmund Bacewicz, Prorektor ds. Nauki PW, prof. Mirosław Nader, Pełnomocnik Rektora ds. organizacji obchodów 100-lecia odnowienia tradycji Politechniki Warszawskiej, Jorge Geraldo Kadri , ambasador Federacyjnej Republiki Brazylii, Patricia Beatriz Salas chargé d'affaires a.i. Ambasady Republiki Argentyny, prof. Piotr Wolański z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW, Witold Sitarz, Senator RP oraz gen. Mirosław Hermaszewski.

Głównym tematem wystawy zorganizowanej przez Muzeum Politechniki Warszawskiej, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Towarzystwo Polsko-Brazylijskie jest historyczny lot Stanisława Skarżyńskiego przez Ocean Atlantycki, który odbył się w dniach 7-8 maja 1933 r. Stanisław Skarżyński swoją podróż rozpoczął w St. Louis w Senegalu, a wylądował w Maceió w Brazylii, ustanawiając międzynarodowy rekord odległości lotu i czasu przelotu samolotem o wadze do 450 kg. Lot trwał 20 i pół godziny a pokonany dystans wyniósł 3582 km.

Był to sukces nie tylko polskiego lotnictwa, ale także wywodzących się z Politechniki Warszawskiej polskich konstruktorów lotniczych: Stanisława Rogalskiego, Stanisława Wigury oraz Jerzego Drzewieckiego. Skonstruowany przez nich turystyczno-sportowy samolot RWD-5bis zdobył dzięki temu wydarzeniu światową sławę.

Na wystawie wykorzystano mi.in. fotografie i reprodukcje dokumentów udostępnionych przez Macieja Skarżyńskiego, syna Stanisława Skarżyńskiego oraz zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Akt Nowych, Archiwum 8. Bazy Lotniczej im. płk. pil. Stanisława Skarżyńskiego w Krakowie, Wydziału Prasowego Dowództwa Sił Powietrznych, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Centralnego Archiwum Wojskowego, Muzeum Miasta i Rzeki Warty, Muzeum Okręgowego w Sieradzu, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Szkoły Podstawowej im. płk. pil. Stanisława Skarżyńskiego w Olkuszu i Skarżynie, Ambasady Brazylii w Warszawie, Konsulatu Generalnego RP w Kurytybie, Ambasady RP w Meksyku i Związku Polaków w Argentynie. Ponadto znalazły się na niej materiały dr. inż. Andrzeja Glassa, Roberta Gretzyngiera i Mateusza Żelechowskiego.

Autorem wystawy jest Stanisław Pawliszewski, prezes Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego, a kuratorem dr Jerzy Mazurek, wicedyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.

Fotorelacja z tego wydarzenia dostępna jest TUTAJ.

Kiedy nie wiesz
jak się zachować,