Odnowiony Dom Studencki „Wcześniak”

Zdjęcie przedstawicieli Władz PW stojacych przed domem studenckim "Wcześniak" i przecinających wstęgę

Symboliczne nowe otarcie naszego płockiego akademika/fot. Filia PW w Płocku

Zakończyliśmy modernizację akademika „Wcześniak” w Płocku. Spotkanie podsumowujące prace odbyło się 13 lutego 2023 roku. Wzięli w nim udział Rektor Politechniki Warszawskiej prof. Krzysztof Zaremba, władze Filii PW w Płocku, studenci oraz obywatele Ukrainy, dla których „Wcześniak” stał się tymczasowym domem.

Prace modernizacje trwały 10 miesięcy, ale poprzedzone były szeregiem przygotowań. W 2016 roku wykonano audyt energetyczny, a w następnym roku Dział Inwestycji i Remontów PW przygotował i złożył wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dotację oraz pożyczkę. Środki zostały przyznane. W lutym 2020 roku Rektor podpisał umowę w tej sprawie. Realizację projektu utrudniła pandemia. To dlatego do rozstrzygnięcia przetargu i podpisania umowy na prace budowlane doszło dopiero w styczniu 2022 roku. Samo przeprowadzanie modernizacji przebiegało już bez większych kłopotów.

Koszt całkowity przedsięwzięcia wyniósł prawie 6 mln złotych. Inwestycja poprawi komfort mieszkania we „Wcześniaku” i przyniesie oszczędności (za sprawą zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i cieplnej, zmniejszenia emisji CO2, zwiększenia wykorzystania energii pochodzącej z OZE oraz zmniejszenia rocznego zużycia energii pierwotnej dla budynku).

Zdjęcie akademika "Wcześniak" po modernizacji

Dom Studencki „Wcześniak” po modernizacji/fot. Filia PW w Płocku

Obecnie w naszym płockim akademiku mamy 610 miejsc noclegowych, w tym 43 o podwyższonym standardzie. Dom studencki ma układ segmentowy. Na segment składają się 4 dwuosobowe pokoje (za dopłatą można w nim mieszkać w pojedynkę) połączone wspólnym węzłem sanitarnym. Ponadto na każdym piętrze znajduje się kuchnia,  pralnie z suszarniami, a na parterze pomieszczenia do cichej nauki oraz sala telewizyjna. Do dyspozycji mieszkańców pozostają również: Klub Studencki „Filip”, siłownia, boisko, rowerownia i altana z grillem.

Na podstawie umowy z miastem, od 4 marca 2022 roku w domu studenckim kwaterowani są także uchodźcy z Ukrainy, głównie osoby starsze i matki z dziećmi. Do dyspozycji jest ponad 100 miejsc oraz pomieszczenia socjalne. W Klubie Studenckim „Filip”, za zgodą i przy pełnej aprobacie studentów, zorganizowano tymczasową stołówkę oraz miejsce zabaw dla dzieci.

Historia Domu Studenckiego PW przy ul. Dobrzyńskiej sięga początku lat 70. W ramach II etapu rozbudowy ośrodka akademickiego PW w Płocku jedną z największych inwestycji miało być osiedle studenckie złożone z dwóch domów studenckich oraz stołówki. Przez ogólnokrajowe trudności gospodarcze prace trwały dłużej niż planowano. Akademik przekazano ostatecznie do użytku w 1979 roku. Ponieważ budowa opóźniła się o dwa lata, studenci żartobliwie nazwali go „Wcześniakiem”.

Źródło: www.pw.plock.pl