Biuletyn PW / Wydarzenia / Prezydent RP Andrzej Duda w Politechnice Warszawskiej

Prezydent RP Andrzej Duda w Politechnice Warszawskiej

- Są zaplanowane ogromne, niewyobrażalne pieniądze na modernizację polskiej armii - zapowiedział prezydent Andrzej Duda na konferencji poświęconej przemysłowi obronnemu, odbywającej się 30 czerwca 2017 r. w Politechnice Warszawskiej.

Prezydent podkreślił, że Polska potrzebuje nowoczesnego, dobrze zarządzanego przemysłu zbrojeniowego. - W zeszłym roku przecież został zawarty rekordowy w historii polskiej zbrojeniówki kontrakt na dostawę modułów ogniowych Regina; 4,5 mld zł - czy to najwyższy kontrakt, jaki jest możliwy? Nie. Są możliwe wyższe kontrakty - stwierdził Prezydent, przemawiając na konferencji „Nowoczesny przemysł obronny RP zasadniczym segmentem systemu bezpieczeństwa państwa”.

- Dla wszystkich jest chyba jasne i nie jest żadną tajemnicą, że bezpieczeństwo najbardziej będziemy mieli gwarantowane wtedy, kiedy będą spełnione dwa warunki: gdy będziemy mieli uzbrojenie i wszelkie systemy na najwyższym światowym poziomie, jeżeli chodzi o ich nowoczesność i wydajność; i jeżeli będą one nasze. To znaczy, że tylko my będziemy wiedzieli, w jaki sposób doszliśmy do takich wyników i jakie są rzeczywiste możliwości tego, co posiadamy, czyli wtedy, kiedy nie będą to produkty, do których klucze ma także kto inny - mówił Andrzej Duda.

Zdaniem Prezydenta RP tego celu nie uda się do końca zrealizować, jeżeli Polska będzie kupowała produkty wyprodukowane przez kogoś innego lub nabywając licencję. Ale w tym wypadku istotne jest także to, - żebyśmy partycypowali w tym możliwie największym stopniu na zasadzie offsetu dostępu do technologii i wszelkich możliwych tutaj rozwiązań - dodał Prezydent.

- Potrzebujemy nowoczesnego przemysłu zbrojeniowego naszego polskiego, który będzie dobrze zarządzany, który będzie dobrze się rozwijał i który będzie przemysłem innowacyjnym - podkreślał Prezydent.

PRZEMÓWIENIE PREZYDENTA RP ANDRZEJA DUDY W POLITECHNICE WARSZAWSKIEJ

Konferencja „Nowoczesny przemysł obronny RP zasadniczym segmentem systemu bezpieczeństwa państwa” odbyła się z udziałem prof. Jana Szmidta, Rektora Politechniki Warszawskiej. Wśród prelegentów i zaproszonych gości zobaczyliśmy m.in. Adama Hamryszczaka, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju; Krzysztofa Łączyńskiego, Dyrektora Gabinetu Politycznego Ministerstwa Obrony Narodowej; Adama Solocha, Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego; Błażeja Wojnicza, Prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej; Szczepana Rumana, Członka Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Piotra Wojciechowskiego, Prezesa WB Electronics.

Podczas sesji panelowej została przedstawiona strategia Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a także zmiany sposobu finansowania współpracy przemysłu obronnego z krajowymi uczelniami technicznymi oraz modernizacja uzbrojenia i sprzętu Sił Zbrojnych RP uzyskanego w drodze zakupów licencyjnych, o czym opowiedział dr Tadeusz Diem. Kwestie programu organizacji badań naukowych nad nowymi technologiami dla polskiego przemysłu obronnego oraz przygotowania potrzebnych kadr w polskich uczelniach technicznych przybliżył uczestnikom spotkania prof. Robert Głębocki.

Kolejne wypowiedzi prelegentów dotyczyły również nowoczesnego przemysłu lotniczego i rakietowo-satelitarnego w Polsce z uwzględnieniem możliwości rozwoju zdolności produkcyjnych (prof. Janusz Narkiewicz), systemu zabezpieczania miast i obiektów krytycznych przed dronami poprzez pasywny monitoring (prof. Krzysztof Kulpa), kierunków rozwoju systemu bezzałogowych (dr Tomasz Mirosław) oraz nowoczesnych technologii półprzewodnikowych dla potrzeb przemysłu obronnego (prof. Tomasz Skotnicki).

Źródło: Prezydent.pl
Zdjęcia: Biuro Rektora/Politechnika Warszawska

Inspiracja istnieje, ale musi Cię zastać przy pracy

Pablo Picasso