Biuletyn PW / Wydarzenia / Prof. J. Woźnicki doktorem honoris causa Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki

Prof. J. Woźnicki doktorem honoris causa Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki

Tytuł przyznano za istotny wkład w rozwój współpracy środowisk akademickich uczelni ukraińskich i polskich, wspieranie i inicjowanie współpracy pomiędzy narodowymi konferencjami rektorów, wieloletnią twórczą współpracę z Uniwersytetem Kijowskim.

W dniu 5 marca 2018 r. prof. Jerzy Woźnicki, Prezes Fundacji Rektorów Polskich, otrzymał tytuł doktora honoris causa Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. T. Szewczenki. Uroczystość odbyła się w trakcie posiedzenia Senatu Uniwersytetu Kijowskiego, z udziałem osobistości ze świata polityki i środowiska akademickiego, w tym ze strony ukraińskiej m.in. Yurija Raszkiewicza, Wiceministra Edukacji i Nauki Ukrainy; Natalii Łukowej, Radcy Ministra Edukacji i Nauki Ukrainy oraz prof. Tarasa Finikowa, Prezydenta Międzynarodowej Fundacji Badań nad Polityką Edukacyjną.

Stronę polską podczas uroczystości reprezentowali: Jacek Żur, Zastępca Ambasadora RP na Ukrainie; prof. Jan Szmidt, Przewodniczący KRASP, Rektor Politechniki Warszawskiej; prof. Zbigniew Marciniak, Przewodniczący RGNiSW oraz prof. Henryk Sobczuk, Przedstawiciel Prezesa PAN, Dyrektor Przedstawicielstwa PAN w Kijowie. Obradom Senatu Uniwersytetu przewodniczył Rektor prof. Leonid Hubersky, Przewodniczący Związku Rektorów Uczelni Ukrainy (URHEIU).

 - Uroczystość dzisiejsza ma dla mnie wymiar wielce osobisty. Ale dla nas wszystkich - gości z Polski - ma wymiar symboliczny ważnego gestu, adresowanego do nas aktu przyjaźni - mówił prof. Jerzy Woźnicki po odebraniu dyplomu.

Prof. Jerzy Woźnicki odebrał tytuł doktora honoris causa Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki/fot. FRP

W swoim wystąpieniu prof. Jerzy Woźnicki zwrócił szczególną uwagę na konkretne osiągnięcia rozwijającego się polsko-ukraińskiego dialogu w świecie akademickim na wszystkich szczeblach. - Nasza współpraca rozwija się bardzo dobrze. Dzieje się tak dlatego, że nasze kraje i narody łączą szczególne więzi o charakterze kulturowym, które w świecie akademickim sprawiają, że traktujemy się w sposób szczególnie pozytywny, oferując sobie wzajemnie nie tylko gotowość do współdziałania, ale i dedykowaną, szczerą przyjaźń. Potwierdziły to szerokie badania sposobu postrzegania naszych relacji i oceny dotychczasowej współpracy naukowej, które objęły po ok. 50 uczelni polskich i ukraińskich, przeprowadzone i sfinansowane w latach 2014-15 przez Fundację Rektorów Polskich, przy ideowym poparciu Konferencji Rektorów w Polsce oraz Związku Rektorów na Ukrainie, a także Ministrów obu naszych krajów. Pozytywne wyniki tych badań nas nie zaskoczyły - zapewniał Prezes FRP.

Źródło i zdjęcia: Fundacja Rektorów Polskich

CYTAT TYGODNIA

"

 

Tu maska maskę dręczy!
Zrzućcie maski!
Zwykłymi stańcie się ludźmi!

 

 

Witold Gombrowicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW