Biuletyn PW / Wydarzenia / Universal Robots na Mechatronice

Universal Robots na Mechatronice

15 stycznia na zaproszenie red. Wiktora Niedzickiego i Instytutu Metrologii i Inżynierii Biomedycznej, firma Pol-Sver przedstawiła najnowsze osiągnięcia duńskiego producenta Universal Robots.

Seminarium spotkało się ze sporym zainteresowaniem profesorów, studentów oraz doktorantów wydziału. Roboty prezentują nowe podejście do projektowania i zastosowania robota manipulacyjnego, pracującego w jednej przestrzeni z człowiekiem.

Zastępując ręce pracownika, roboty odtwarzają nie tylko ich kinematykę, ale zachowują również "czucie" przestrzeni w której pracują. Najlżejszy kontakt z obcym obiektem powoduje, że robot zatrzymuje swoje ruchy nie wyrządzając krzywdy ani przeszkodzie ani sobie.

Prowadzący prezentację p. Dariusz Owsicki z firmy Pol-Sver celowo przeszkadzał w ruchach robota, a ten zatrzymywał się za każdym razem, gdy napotkał na opór ręki człowieka. Roboty Universal Robots programowane są w bardzo prosty sposób, umożliwiając ich bardzo szybką adaptację do nowych potrzeb.

Prawdziwy przyjaciel to nie ten,
który odwala za ciebie całą robotę, lecz ten który uświadomi ci, że wszystko masz zrobić sam

Edward Stachura