Biuletyn PW / Wydarzenia / Wystawa poświęcona prof. Janowi Czochralskiemu

Wystawa poświęcona prof. Janowi Czochralskiemu

W Muzeum Politechniki Warszawskiej otwarto stałą wystawę „Jan Czochralski – działalność na niwie nauki”.

Wystawa została objęta patronatem przez prof. Jana Szmidta, Rektora Politechniki Warszawskiej, Przewodniczącego Komitetu Honorowego Obchodów Roku Jana Czochralskiego oraz prof. Mirosława Nadera, Krajowego Koordynatora Obchodów Roku Jana Czochralskiego.

Dzięki wspomnieniom Hanny Zielińskiej, wnuczki tego wybitnego naukowca oraz Zofii Czochralskiej, wnuczki brata uczonego, udało się odtworzyć gabinet profesora Jana Czochralskiego z rodzinnego domu w Kcyni. Na wystawie zgromadzono listy, fotografie i publikacje zarówno ze zbiorów rodzinnych, jak i Muzeum PW.

W muzealnych gablotach znalazły się także monokryształy wykonane metodą tego słynnego naukowca. Zostały one wykonane w Laboratorium im. Czochralskiego w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych.

Muzeum PW uczciło postać prof. Jana Czochralskiego nie tylko stałą ekspozycją – wydana została również publikacja „Jan Czochralski prekursor współczesnej elektroniki. Stulecie odkrycia metody krystalizacji” autorstwa prof. Anny Pajączkowskiej, prof. Ewy Talik oraz prof. Mirosława Nadera. Patronaty honorowe nad tym wydawnictwem objęli: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Gospodarki, Polska Akademia Nauk, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

Fotorelacja z wystawy „Jan Czochralski – działalność na niwie nauki” dostępna jest TUTAJ.

Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz.
One przyjdą same.

Phil Bosmans

Sie

Międzynarodowe warsztaty Sukkot - let's built a tent!

08:00 - 31 Sie 20:00

Sie