Projekty i osiągnięcia

Znakomity występ brydżystów z PW

Studenci PW zajęli drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostwach Polski w brydżu sportowym, które odbyły się w dniach 9-11 października 2020 r. w Warszawie.

„Kosmos Pitagorasa” dla prof. Marka Budzyńskiego z PW

12 października 2020 r. prof. Marek Budzyński z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej otrzyma „Kosmos Pitagorasa”, wyróżnienie Centrum Studiów Zaawansowanych PW. Uroczystość odbędzie się w Sali Senatu w Gmachu Głównym o godz. 16.15. Laureat wygłosi odczyt pt. „Przekształcanie przestrzeni dla potrzeb życia”.

Srebro dla PW podczas Akademickich Mistrzostw Polski w wioślarstwie

Męska drużyna Politechniki Warszawskiej zajęła drugie miejsce w Akademickich Mistrzostwach Polski w wioślarstwie w konkurencji ósemek. Zawody zostały rozegrane w dniach 2-4 października 2020 r. w Bydgoszczy.

Brąz podczas Akademickich Mistrzostwach Polski we wspinaczce sportowej

Reprezentant PW Mikołaj Nowotnik zajął trzecie miejsce w konkurencji bouldering podczas Akademickich Mistrzostw Polski we wspinaczce sportowej, które odbyły się w dniach 24-27 września 2020 r. w Katowicach i Sosnowcu.

Naukowcy z PW laureatami programu LIDER XI

Ośmioro badaczy z Politechniki Warszawskiej otrzymało finansowanie w jedenastej edycji programu LIDER, organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Rektor PW przewodniczącym Komisji ds. Kształcenia KRASP

16 września 2020 r. Rektor Politechniki Warszawskiej prof. Krzysztof Zaremba został powołany przez Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) na przewodniczącego Komisji ds. Kształcenia w kadencji 2020-2024.

Prof. Bohdan Macukow ponownie na czele Label Committee ENAEE

Prof. Bohdan Macukow z Wydziału MiNI PW, przewodniczący Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych, został ponownie wybrany przewodniczącym Label Committee w European Network for Accreditation of Engineering Education (ENAEE) na okres 1 stycznia 2021 r. - 31 grudnia 2022 r.

Trzykrotne podium dla PW podczas Akademickich Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce

Reprezentanci PW trzykrotnie znaleźli się na podium podczas Akademickich Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce, które w dniach 14-16 września 2020 r. odbyły się w Łodzi.

Podwójne podium dla doktorantów PW w siatkówce halowej

Reprezentacje PW zajęły drugie i trzecie miejsce podczas VII Ogólnopolskich Mistrzostwach Doktorantów w Siatkówce Halowej, rozegranych w dniach 11-13 września 2020 r. w Lublinie.   

Badania socjologiczne w symulatorze kolei próżniowej Hyperloop

W dniach 26-28 sierpnia 2020 r. w Instytucie Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej zostały przeprowadzone badania socjologiczne w mechanicznym i wirtualnym symulatorze kolei próżniowej - Hyperloop.

Inżynier fizyki z PW mistrzem Polski w MTB

Krzysztof Łukasik, który ukończył studia na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej, został mistrzem Polski w MTB. Zawody odbyły się w dniach 14-16 sierpnia 2020 r. w Mrągowie.

Pierwsze pół roku projektu „Inicjatywa doskonałości - Uczelnia Badawcza”

Politechnika Warszawska znalazła się w gronie 10 laureatów konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza”. Jakie działania w tym czasie zostały zrealizowane? Nad czym pracują poszczególne zespoły? Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem ostatnich miesięcy.

IV edycja doktoratów wdrożeniowych

Do tegorocznej, czwartej edycji programu „Doktorat wdrożeniowy” zakwalifikowały się 84 uczelnie i instytuty z 629 kandydatami. W ich gronie znalazła się Politechnika Warszawska.

Nominacje do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju

Dr inż. Agnieszka Siemion i dr inż. Karol Kakarenko z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej otrzymali nominację do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii „Naukowiec Przyszłości”.

Naukowiec Przyszłości

Dr hab. inż. Agnieszka Jastrzębska z Wydziału Inżynierii Materiałowej PW otrzymała nominację do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii Naukowiec Przyszłości za projekt „Badania właściwości przeciwnowotworowych nano-kryształów 2D karbidków i azotków tytanu - faz MXenes”.

Prof. Mariusz Malinowski laureatem IEEE-IES Anthony J. Hornfeck Service Awards

Prof. dr hab. inż. Mariusz Malinowski, kierownik Zakładu Elektroniki Przemysłowej w Instytucie Sterowania i Elektroniki Przemysłowej na Wydziale Elektrycznym PW otrzymał nagrodę IEEE Industrial Electronics Society (IES) Anthony J. Hornfeck Service Awards. Doceniono wybitne zasługi naukowca w działalności na rzecz IEEE IES.

PW w szanghajskim rankingu dyscyplin naukowych 2020

Znane są wyniki  Shanghai Global Ranking of Academic Subjects - rankingu najlepszych na świecie uczelni w 54 dyscyplinach naukowych. Politechnika Warszawska została sklasyfikowana w siedmiu z nich, z czego w pięciu na pierwszym miejscu w Polsce.

Granty dla Wydziału MiNI PW

Dr hab. Dariusz Plewczyński, prof. uczelni z Wydziału MiNI PW uzyskał finansowanie w wysokości ponad 2 mln zł na realizację inwestycji „System sztucznej inteligencji do interpretacji sekwencji DNA genomu ludzkiego”. To nie jedyne środki, które trafią do Laboratorium Bioinformatyki i Genomiki Obliczeniowej Wydziału MiNI PW.

Fred Nathanson Memorial Radar Award dla prof. Mateusza Malanowskiego

Dr hab. inż. Mateusz Malanowski, profesor uczelni z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej został uhonorowany prestiżową nagrodą IEEE AESS Fred Nathanson Memorial Radar Award.

Pierwszy polski laser VCSEL wyprodukowany przy udziale naukowców z PW

Konsorcjum firmy VIGO System, Politechniki Warszawskiej i Politechniki Łódzkiej opracowało i wyprodukowało prototyp lasera z pionową wnęką rezonansową (VCSEL). To pierwsze tego typu urządzenie polskiej produkcji.