Biuletyn PW / Wydarzenia / Inauguracja roku akademickiego 2015/2016 na 100-lecie Odnowienia Tradycji PW

Inauguracja roku akademickiego 2015/2016 na 100-lecie Odnowienia Tradycji PW

Inauguracja 2015/2016 przypada w roku, w którym świętujemy 100-lecie nauczania w języku polskim. Osiągnięcia Uczelni na tle historycznych wydarzeń i aktualnych zobowiązań przybliżył w przemówieniu prof. Jan Szmidt, Rektor PW.

1 października 2015 r. tradycyjnie rozpoczyna rok akademickich zmagań, stanowiąc jednocześnie preludium do kolejnych sukcesów studentów i całej naukowej społeczności Politechniki Warszawskiej. Tegoroczna inauguracja, obejmująca już czwarty rok kadencji władz akademickich (2012-2016) Uczelni, przypada bowiem w momencie wyjątkowym. Obchodzone w 2015 roku 100-lecie Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej prezentuje nie tylko naukową spuściznę Uczelni, ale również kładzie nacisk na zasady humanizmu, którymi kierują się całe pokolenia wykładowców i studentów PW.

- Konsekwentnie od 100 lat Politechnika Warszawska nie tylko kształci inżynierów, ale również odpowiedzialnie kształtuje charaktery młodych ludzi. Zastanawiamy się dziś nad rolą szkolnictwa wyższego i zadaniami, jakie stawia przed nami współczesny świat. W obliczu dynamicznego tempa rozwoju technologii, a często nawet nieprzewidywalnego kierunku innowacji, istnieje realne zagrożenie zdominowania człowieka przez maszyny. Dlatego nie wolno nam zapominać o zasadach humanizmu. Politechnika Warszawska musi, zgodnie ze swoją misją, kierować się zasadami etyki i przywiązywać szczególną wagę do poszanowania człowieka. Jego rola, jako istoty ludzkiej w chrześcijańskiej naszej wizji świata ciągle jest i powinna zostać najważniejszą - powiedział podczas inauguracyjnego przemówienia Rektor PW.

Fotogaleria inauguracji roku akademickiego 2015/2016

W tym kontekście zwrócił także uwagę na przypadającą w tym roku 110. rocznicę powstania Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz 35-lecie NSZZ Solidarność. Cytując słowa Francisa Bacona o „wyposażaniu życia ludzkiego w nowe wynalazki i środki”, Rektor nawiązał do budowy nowoczesnych obiektów dydaktycznych i laboratoriów badawczych w Politechnice Warszawskiej. Wśród inwestycji o szczególnym znaczeniu wymienił: rozbudowę Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych, Gmachu Nowej Kreślarni, otwarcie Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii oraz Laboratorium Aplikacji Grafenowych. Wskazał również na zaawansowany stan prac nad budową Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT oraz starania w zakresie pozyskania funduszy na Wieloletni Program Inwestycyjny Politechniki Warszawskiej 2015-2026, zgodnie z założeniami do Programu przyjętymi przez Senat Uczelni w listopadzie 2014 roku.

Przemówieniu Rektora PW przysłuchiwali się przybyli na inaugurację goście m.in. rektorzy, dziekani, wykładowcy, przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, duchowieństwa, ambasadorzy, reprezentanci służb mundurowych i świata biznesu. Głos zabrali: Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy; Jacek Kozłowski, Wojewoda Mazowiecki oraz prof. Marek Ratajczak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który przekazał gratulacje od prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wykład inauguracyjny pt: „Rola warszawskich wyższych uczelni w odbudowie suwerennej Polski” wygłosił prof. Tomasz Nałęcz.

Dzień rozpoczęcia roku akademickiego świętują także - a nawet przede wszystkim - studenci, dla których pierwszy dzień października stanowi przepustkę do akademickiego życia Uczelni. W ich imieniu zwróciła się do zebranych Żaneta Krześniak, Przewodnicząca Samorządu Studentów PW, a uroczystego wprowadzania immatrykulowanych dokonał prof. Władysław Wieczorek, Prorektor ds. Studenckich PW.

Inauguracja 2015 r. była również wyjątkowym dniem dla doktorantów, których reprezentował Łukasz Mąkolski. Po wygłoszeniu ślubowania z udziałem prof. Rajmunda Bacewicza, część z nich otrzymała promocje doktorskie. Dyplomy wręczył  prof. Jan Szmidt, Rektor PW.

- Życzę wszystkim Państwu, aby rozpoczynający się rok akademicki był pomyślny, przyniósł satysfakcję z sukcesów, które składają się na dorobek naszej Almae Matris - zakończył swoje przemówienie Rektor.

Powiązany artykuł:
Terminarz uroczystości inaugurujących rok akademicki 2015/2016 w Politechnice Warszawskiej

Listy z gratulacjami otrzymane z okazji inauguracji roku akademickiego 2015/2016:

Rektor Akademii Morskiej

Tekst i zdjęcia: Biuletyn PW

Tu maska maskę dręczy!
Zrzućcie maski!
Zwykłymi stańcie się ludźmi!

Witold Gombrowicz