Biuletyn PW / Wydarzenia / Wystawa „Na skrzydłach czasu - ludzie i konstrukcje lotnicze Politechniki Warszawskiej”

W dniach 13-16 maja 2015 r. na Placu Politechniki oraz w Gmachu Głównym PW można było oglądać wystawę „Na skrzydłach czasu - ludzie i konstrukcje lotnicze Politechniki Warszawskiej”, przygotowaną w ramach 100-lecia Odnowienia Tradycji PW.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonali: prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej, prof. Jerzy Banaszek, Dziekan Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW oraz Jacek Kozłowski, Wojewoda Mazowiecki.

Fotogaleria otwarcia wystawy „Na skrzydłach czasu - ludzie i konstrukcje lotnicze Politechniki Warszawskiej”

Zgromadzeni w Dużej Auli goście przeszli następnie na Wydział Transportu PW, gdzie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Stanisławowi Rogalskiemu, Stanisławowi Wigurze i Jerzemu Drzewieckiemu z Sekcji Lotniczej Koła Mechaników Studentów PW, którzy zbudowali siedem prototypów samolotów sportowych RWD oblatywanych przez Franciszka Żwirko.

Na zdjęciu od lewej: prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej, Jacek Kozłowski, Wojewoda Mazowiecki
oraz prof. Jerzy Banaszek, Dziekan Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW

Ekspozycji „Na skrzydłach czasu - ludzie i konstrukcje lotnicze Politechniki Warszawskiej” towarzyszyło wiele wydarzeń tematycznych. Poniżej prezentujemy ich przegląd.

• Prezentacja samolotu RWD-5R na pl. Politechniki

Prezentacja samolotu RWD-5R - latającej repliki samolotu RWD-5bis zbudowanego w 1931 roku wg projektu absolwentów Politechniki Warszawskiej: Stanisława Rogalskiego, Stanisława Wigury i Jerzego Drzewieckiego - Plac Politechniki (przed Gmachem Głównym PW).
  • Prezentacja dwóch symulatorów lotu wykonanych w ostatnich latach przez studentów Wydziału MEiL PW - Hol w Gmachu Głównym PW.
  • Wystawa konstrukcji lotniczych zaprojektowanych i zbudowanych przez twórców z PW - Duża Aula w Gmachu Głównym PW:
    • replika pierwszego zaprojektowanego i zbudowanego w 1923 roku w PW szybowca SL-1 AKAR
    • modele samolotów turystycznych RWD-2 i RWD-4
    • eksperymentalny kompozytowy szybowiec ULS PW
    • Wystawa w krużgankach Gmachu Głównego PW

Szybowiec Klasy Światowej PW-5 Smyk
    • dwumiejscowy szybowiec szkolno-treningowy PW-6
    • dwumiejscowy motoszybowiec z napędem elektrycznym AOS-71
    • prototyp samolotu odrzutowego klasy business-jet FLARIS LAR1
    • prototypy bezzałogowych statków powietrznych: „SAMONIT”, „MONIKA” i in.
    • prezentacja osiągnięć studenckich lotniczych kół naukowych (MELAVIO, SAE, KNL i in.)
  • Sylwetki najwybitniejszych postaci lotnictwa związanych z Politechniką Warszawską - Krużganki Dużej Auli w Gmachu Głównym PW (I piętro).

Wystawę można było oglądać w godzinach:

• środa, godz. 12:00-18:00,
  • Replika szybowca SL-1 AKAR

czwartek-piątek, godz. 9:00-18:00,
  • sobota, godz. 10:00-16:00.

Wykłady i prezentacje:

• 13 i 14 maja:
    • godz. 12:00 - Dlaczego samoloty latają?
      S. Gradolewski, MEiL PW
    • godz. 12:30 - RWD-5R. Latająca replika samolotu - warto to robić! Z. Sułkowski, Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego
    • godz. 13:00 - Małe, duże samoloty A. Garstka, SMKN SAE
    • godz. 13:30 - Szybowiec pasażerski - koncepcja na wesoło A. Antczak, Koło Naukowe Lotników
    • godz. 14:00 - Lotnicze konstrukcje kompozytowe Wydziału MEiL PW
      - Edukacyjny Program ULS W. Frączek, MEiL PW
    • godz. 14:30 - Realne rozwiązania w inżynierii kosmicznej
      - satelity, łaziki, rakiety T. Górnicki, SKA
  • Studenci przy symulatorze lotu w Gmachu Głównym PW

15 i 16 maja:
    • godz. 11:00 - Projekt MONICA - Zastosowanie samolotów bezzałogowych w badaniach antarktycznych M. Rodzewicz, MEiL PW
    • godz. 11:30 - Bezzałogowce MelAvio na zawodach w Australii P. Woźniak, KN MELAVIO
    • godz. 12:00 - Polskie szybowce - historia i technika T. Goetzendorf-Grabowski, MEiL PW
    • godz. 12:30 - Jak zaprojektować nowoczesny samolot? B. Hernik, MEiL PW
    • godz. 13:00 - Oni dali nam skrzydła M. Kozłowski, WT PW
    • godz. 13:30 - Od smyka do lotnika R. Naumiuk, Fundacja "Smyki na start"

Materiał o wystawie w Politechnice Warszawskiej znalazł się również w wydaniu Teleexpressu z dnia 13 maja 2015 r. (6:50).

Podobne materiały:

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej twórcom samolotów RWD
Rekonstrukcja szybowca SL-1 AKAR
Cztery złote medale dla studentów PW
Pingwiny na start! Profesor Mirosław Rodzewicz opowiada o przygotowaniach do lotniczej przygody
Mapy z pingwinem w tle, czyli powrót z tarczą prof. Mirosława Rodzewicza

Na szczęście słońce rozlewając światło nie pyta ludzi,
czy sobie go życzą, bo rozdzieliliby się na stronnictwa,
a niektóre z nich żądałyby,
ażeby zgasło

Aleksander Świętochowski